Proces výroby destilace












Tepelný zdroj
Horký podnos ohřívá vodu a přeměňuje ji na páru. Spravná teplota páry je zásadní a tato teplota je závisla na druhu zpracovávaných rostlin. Plynové vařiče ohřívají vodu, která je uskladněna ve velkých cisternách.
Termometr
Termometr je umístěn uvnitř ohřívané lahve a měří teplotu páry. Destilátoři na farmách používají při výrobě esenciálních olejů ventil ke kontrole teploty páry a tlaku.
Nádrž na vodu
Voda je zahřívána, aby se přeměnila na páru a pára je směřována a stlačována pod rostlinný materiál. Když pára stoupá vzhůru, odstraňují se aromatické oleje. Cisterny na farmách pojmou stovky litrů vody. Když je voda přeměněna v páru, je vedena potrubím na dno nerezové destilační komory.
Destilační komora
“Vařící” komora je naplněna rostlinným materiálem. Když pára stoupá skrz rostliny uvolňují se aromatické esenciální oleje. Farmy mají na výrobu esenciálních olejů speciální velké, z nerezové oceli vyrobené komory. Například pro destilaci levandule je zapotřebí 12.500 litrů stonků a květů levadnule k výrobě 16-18 l esenciálního oleje.
Kondenzátor
Pára a esenciální oleje stoupají do horní části komory, odkud směřují do ochlazovací nádoby, které se říká kondenzátor. Kondenzační trubice je obtékána studenou vodou, která způsobí, že se pára a těkavé rostlinné výtažky přemění zpět do kapalného skupenství.
Sběrná lahev
Nové zhuštěné esenciální oleje a voda kapají do sběrné lahve. Protože je olej lehčí než voda, vystoupá olej do horní části láhve, odkud může být odebrán. Sběrné lahve jsou umístěny jedno podlaží pod destilační kolonou. Tímto způsobem jsou esenciální oleje chráněny před slunečním světlem a udržovány v chladu, čímž jsou zachovány léčivé účinky, než je olej sebrán a uskladněn v přepravkách z tmavého skla nebo nerezové oceli.
Kdo vyrábí oleje, které nabízíme a jejich filozofie
Rádi bychom vám představili firmu, od které odebíráme esenciální oleje. Je to americká společnost Young Living. Zakladatel této společnosti je Gary Young. Člověk, jenž měl respekt a důvěru k přírodě a lidem, se kterými spolupracoval. Byl osobností, u které vize nezůstaly pouze u slov. Jeho obrovská touha a vášeň v objevování mocných účinků bylin ho dovedla k založení společnosti Young Living. Ta se zabývá výrobou a vývojem esenciálních olejů již od roku 1993. Příběh této firmy začal na farmě v Utahu ve Spojených státech, kde jak sám zakladatel říká, našel ideální čistou půdu pro pěstování svých aromatických rostlin. Jeho vize byla dostat esenciální oleje do každého domova po celém světě. Hluboké porozumění bylinám a esenciálním olejům dělá z této společnosti světovou jedničku ve vývoji nejúčinnějších a nejkvalitnějších přírodních produktů podporující zdraví. Jejich farmy dnes najdete na všech kontinentech světa. Kvalita, čistota a terapeutická síla těchto olejů překračuje oficiální normy a je kontrolována od prvotních semínek až po obal, ve kterém olej dostáváme.
Společnost Young Living je pro nás v Alchymystique daleko víc než jen značka olejů. Je to pečeť živé síly přírody, záruka kvality a čistoty. Je to tým lidí, kteří dělají svou práci především srdcem a ctí principy přírody, která nám tyto vzácné dary poskytuje.
Historie olejů
Esence rostlin provází lidstvo od nepaměti. Je to ten nejstarší způsob využití rostlin pro léčení těla i duše. Již v období 3000 let př. n.l. používali esenciální oleje Egypťané, Římané, Řekové i staří Číňané. Tyto oleje se používaly k medicínským a kosmetickým účelům, lékařské aromaterapii a balsamování zemřelých. Už ve 13 století př. n. l se bylinné extrakty používaly při operacích.
Hypokratés byl v období 4OO let př. n.l. první, kdo se věnoval studiu esenciálních olejů do větší hloubky. Věděl, že vonné esence přináší člověku pevné zdraví. Arabský svět v 10. století zanechal cenné záznamy jež popisují více než 800 rostlin a jejich blahodárné účinky na lidský organismus.
Zde jsou i záznamy které pojednávají o prvních destilačních přístrojích. V 16. století se rozšířila tematika rostlinného léčitelství a její metody se začaly uplatňovat v praxi. Znovuobjevení pak zažívaly éterické oleje v 18. a 19. století. Chemikové objevovali aktivní složky léčivých rostlin a identifikovali mnohé látky (např. Kofein, chinin, morfium), které později hrály v rostlinném léčitelství významnou roli. Nicméně se tímto využití odklonil od využití rostlin jako celku. Kolem roku 1900 začal René Maurice Gatte-Lossé s intenzivním výzkumem léčivých vlastností esenciálních olejů. Při svých výzkumech si popálil ruku a účinky levandulového oleje vyzkoušel na vlastní kůži. K překvapení jeho a jeho kolegů po popálenině nezůstala žádná jizva. Tomuto člověku se připisuje zavedení slova Aromaterapie. Ve druhé světové válce měla již zmíněná aromaterapie velké zásluhy na hojení zraněných vojáků. Od této doby vzniklo mnoho studií a publikací, jež pojednávají o mocné síle přírody v podobě esenciálních olejů a dnešní doba začíná dávat prostor jejímu využití.
Esenciální oleje Young Living jsou maximálně čisté a jejich účinek na váš organismus může být proto intenzivnější, než čekáte. Pro správné a bezpečné používání je důležité, abyste při jejich aplikaci zachovávali doporučené postupy a pokyny. Při jakýchkoliv pochybách nás neváhejte kontaktovat.
Nejčastější otázky
-
1. Co jsou esenciální oleje?
Esenciální oleje jsou těkavé, v oleji rozpustné částice rostlinných tekutin, které obsahují vonné látky. Jsou získávané destilací párou z rostlinného materiálu (kořeny, stonky, semínka, plody nebo květy).
-
2. S esenciálními oleji nemám žádné zkušenosti. Jak se používají?
U každého esenciálního oleje (dále EO) naleznete na našem webu přesnou aplikaci. V případě jakýchkoliv dotazů nebo nejasností nás neváhejte kontaktovat. V zásadě platí “méně je více” a pokud s oleji začínáte, tato poučka platí dvojnásob. EO jsou velice silné a účinné. Začněte s malým množstvím a postupně přidávejte. Nadměrné používání EO je zbytečným plýtváním produktem a může zvýšit riziko nežádoucích reakcí.
-
3. Má okolní teplota vliv na vlastnosti esenciálního oleje?
Zahřívání EO (např. pomocí ohně/svíčky) ničí jejich terapeutické vlastnosti. Z tohoto důvodu doporučujeme jiné způsoby použití EO, a to například použití difuzéru se studenou párou nebo přímou inhalací z dlaní – dejte pár kapek EO do dlaní, položte je na obličej a zhluboka dýchejte. Efekt pocítíte během několika minut.
-
4. Jak na EO působí světlo?
Pokud jsou EO vystaveny světlu po delší dobu, dochází k polymeraci. Tato chemická reakce mění malé terapeutické vonné molekuly na větší, čímž se ztrácí jejich léčivý efekt. Proto skladujte oleje v nádobách z tmavého, neprůhledného skla.
-
5. Jak na EO působí vzduch?
Jsou-li EO vystaveny působení vzduchu po dlouhou dobu, dochází k jejich oxidaci a jejich chemické složení se mění. Změna ale nastává v řádu dnů či týdnů. Pokud jste tedy nedopatřením nechali lahvičku s EO chvíli otevřenou, nezoufejte. Váš olej je v pořádku.
-
6. Proč je důležité, jaký olej používám?
Na trhu je mnoho firem, které nabízejí EO, a ne všechny vnímají poselství přírody jako něco nedotknutelného. Oleje se často falzifikují, pančují nebo ředí a nastavují oleji syntetickými. V takových případech má olej pramalé terapeutické účinky a jeho používání může být dokonce zdraví nebezpečné. Než začnete olej používat, ptejte se na jeho historii a původ společnosti, která oleje vyrábí. Na oleje, které používáme my, je dohlíženo s láskou od semínka až k jejich obalu, a splňují ty nejpřísnější normy.
-
7. Jaká je trvanlivost olejů?
Trvanlivost čistých éterických olejů terapeutické třídy, které jsou správně skladovány a pevně uzavřeny se počítá minimálně na staletí. Pokud je olej smíchán s nosným olejem, je jeho trvanlivost v řádu několika let.
-
8. Můžu mít na olej alergii?
Pokud máte alergii na heřmánek, neznamená to ještě, že budete stejně reagovat na heřmánkový olej. Oleje prochází destilací, a proto mají jiné chemické složení. Všeobecně platí, že pokud dodržíte doporučené dávkování a ředění olejů, alergie by se objevit neměla. Pokud vás po použití oleje pálí pokožka v místě aplikace, může se jednat o větší citlivost na olej. Potřete toto místo nosným olejem (například mandlovým, olivovým či V6) a reakce se zklidní. Oleje se v případě nežádoucí reakce nesnažte umýt, protože VODA ÚČINKY OLEJE URYCHLUJE (což se vám naopak někdy může hodit:).
-
9. Reagují oleje na sluneční záření?
Ano, reagují. Pokud víte, že budete během následujících 24 hodin vystaveni sluníčku, vyvarujte se aplikaci meduňky a jakýchkoliv citrusů (mandarinka, grep, citron) na vaši pokožku. Pokud cítíte potřebu takového oleje, zvolte jinou aplikaci, například pomocí difuzéru nebo inhalací z dlaní.
-
10. Některé oleje prý dokážou rozpustit plastový kelímek. Je to možné?
Ač je to k nevíře, je to tak. Esenciální oleje, jako jsou citrusy a máta, skutečně mají schopnost rozpouštět umělé látky. To je přímo blahodárný účinek pro náš organismus, protože pomáhají při jeho očistě. Není však dobrý nápad nosit oleje v plastové láhvi, pokud nechcete mít kabelku plnou esence a láhev prázdnou:). I v případě olejů na pití míchejte a skladujte nápoje v jiných než plastových nádobách.
-
11. Co je to nosný olej a k čemu se používá?
Nosný olej je, velmi zjednodušeně řečeno, olej sloužící k ředění esenciálních olejů. Může to být například mandlový, meruňkový, olivový olej a další. My v Alchymystique používáme nosný olej V6, což je speciálně připravená nosná směs značky Young Living, se kterou máme výborné zkušenosti. Zatímco EO obsahuje malé těkavé částečky, které se dostávají hluboko do těla, nosné oleje mají molekuly větší, a proto zpomalují cestu éterických olejů. Tím prodlužují jejich pronikání do těla. Zředěním se tedy nesnižuje účinnost EO, ale naopak se vyvarujete jeho plýtvání. Nikdy nepoužívejte místo nosného oleje máslo, margarín, pokrmové tuky ani ropné deriváty (přírodní vazelínu).
-
12. Co znamená tzv. „hřejivý olej”?
Hřejivé oleje mohou při aplikaci na pokožku vyvolat pocity horka nebo pálení. Patří k nim skořice, hřebíček, citronová tráva, máta peprná, oregano, tymián, Exodus II a Thieves. Před prvním použitím naneste 1-2 kapky EO na malé místo na pokožce (třeba na předloktí) a tuto oblast sledujte po dobu 1-2 hodin, zda nedochází k nějaké reakci. Pokud potřené místo bolí nebo vám vyskočí vyrážka, přetřete oblast nějakým nosným olejem (neumývejte vodou).
-
13. Mám podrážděnou pokožku. Co mám dělat?
Přestaňte s aplikací EO a na postižené místo naneste nosný olej. Nesnažte se místo “drhnout” vodou, podráždění tím můžete zhoršit. Vyrážka může někdy značit detoxikaci organismu, proto pijte dostatečné množství vody pro podporu vylučování toxinů z těla. Před opětovným použitím EO proveďte test na předloktí test (viz výše) a olej zřeďte nosným olejem.
-
14. Olej se mi dostal do oka. Co s tím?
Vypláchněte oko nosným olejem, abyste zmírnili potíže. Úleva by se měla dostavit do několika minut. Pokud potíže neustoupí, vyhledejte lékařskou pomoc.
-
15. Je možné aplikovat esenciální oleje na citlivá místa?
Doporučuje se zamezit kontaktu EO s citlivými místy, jako jsou oči, genitálie a sliznice. Pokud chcete i přesto olej takto použít, v každém případě ho zřeďte alespoň v poměru 1 kapka EO s 5-10 kapkami nosného oleje.
-
16. Můžu používat EO i pokud kojím nebo jsem těhotná?
Doporučujeme, stejně jako v případě jakýchkoli zdravotních problémů, abyste před prvním použitím esenciálních olejů vyhledali rady a doporučení lékaře, který má zkušenosti s používáním EO. Obecně doporučujeme vyhýbat se nadměrnému používání následujících olejů: šalvěj muškátová (Salvia sclarea), šalvěj (Salvia officinalis), vratič (Tanacetum vulgare), yzop (Hyssopus officinalis), fenykl (Foeniculum vulgare) a libavka (Gaultheria procumbens) a rovněž směsi a doplňky obsahující tyto oleje.
-
17. Mohou EO používat děti?
Mnoho EO je vhodných pro používání u dětí, je však třeba oleje naředit. Děti obvykle na EO dobře reagují. V případě pochybností či dotazů nás prosím kontaktujte.
-
18. Může dojít ke vzájemnému působení esenciálních olejů a léků na předpis?
Pokud trpíte onemocněním či zdravotními potížemi a užíváte-li léky na předpis, poraďte se před prvním použitím s odborníkem, který má zkušenosti s používáním EO. V případě potenciálních interakcí mezi léčivými přípravky a esenciálními oleji se obraťte na předepisujícího lékaře a lékárníka.