Chviličku, už se na tom pracuje

— proces výroby —

Destilace


Tepelný zdroj

Horký podnos ohřívá vodu a přeměňuje ji na páru. Spravná teplota páry je zásadní a tato teplota je závisla na druhu zpracovávaných rostlin. Plynové vařiče ohřívají vodu, která je uskladněna ve velkých cisternách.

Termometr

Termometr je umístěn uvnitř ohřívané lahve a měří teplotu páry. Destilátoři na farmách používají při výrobě esenciálních olejů ventil ke kontrole teploty páry a tlaku.

Láhev na vodu

Voda je zahřívána, aby se přeměnila na páru a pára je směřována a stlačována pod rostlinný materiál. Když pára stoupá vzhůru, odstraňují se aromatické oleje. Cisterny na farmách pojmou stovky litrů vody. Když je voda přeměněna v páru, je vedena potrubím na dno nerezové destilační komory.

Destilační komora

“Vařící” komora je naplněna rostlinným materiálem. Když pára stoupá skrz rostliny uvolňují se aromatické esenciální oleje. Farmy mají na výrobu esenciálních olejů speciální velké, z nerezové oceli vyrobené komory. Například pro destilaci levandule je zapotřebí 12.500 litrů stonků a květů levadnule k výrobě 16-18 l esenciálního oleje.

Kondenzátor

Pára a esenciální oleje stoupají do horní části komory, odkud směřují do ochlazovací nádoby, které se říká kondenzátor. Kondenzační trubice je obtékána studenou vodou, která způsobí, že se pára a těkavé rostlinné výtažky přemění zpět do kapalného skupenství.

Sběrná lahev

Nové zhuštěné esenciální oleje a voda kapají do sběrné lahve. Protože je olej lehčí než voda, vystoupá olej do horní části láhve, odkud může být odebrán. Sběrné lahve jsou umístěny jedno podlaží pod destilační kolonou. Tímto způsobem jsou esenciální oleje chráněny před slunečním světlem a udržovány v chladu, čímž jsou zachovány léčivé účinky, než je olej sebrán a uskladněn v přepravkách z tmavého skla nebo nerezové oceli.
— kdo vyrábí —

Naše oleje


Rádi bychom vám představili firmu, od které odebíráme esenciální oleje. Je to americká společnost Young Living. Po letech práce s esenciálními oleji od různých výrobců či značek z České republiky i zahraničí jsme na základě vlastní zkušenosti z používání olejů došli k tomu, že oleje Young Living s námi rezonují nejvíce.

Až později, při pátrání po historii těchto olejů a jejich filosofii, jsme zjistili, co za poklad vlastně používáme.

Majitelem a duší společnosti je Gary Young, člověk, z něhož sálá vztah k přírodě, úcta k tomu, co dělá i respekt k lidem, se kterými spolupracuje. Je osobností, u které vize nezůstaly pouze u slov. Své představy a přesvědčení zhmotňuje.

Young Living vlastní farmy v Utahu, Idahu, Ománu, Ekvádoru a Francii, a na řadu dalších dohlíží. Na těchto farmách se pěstují bylinky, z nichž se esenciální oleje získávají. Prioritou při výrobě je, aby celý proces – od semínka přes destilaci až po plnění do flakonku – byl v souladu s nejvyšší možnou kvalitou a respektem vůči přírodě. Takto vyráběné oleje zachovávají svůj jedinečný potenciál a schopnost pomáhat ke zdraví těla i ducha.

Součástí týmu Young Living jsou přední vědci a profesionálové z celého světa, které spojují léta zkušeností s přírodními produkty a alternativními terapiemi. Odbornost a vášeň pro inovace v oblasti esenciálních olejů nově definují způsob, jak přistupovat ke zdraví a k tomu, jak se cítíme.

To vše jsou naše důvody pro spolupráci s firmou Young Living.

— příběh —

Olejů


Esence rostlin provází lidstvo od nepaměti. Je to ten nejstarší způsob využití rostlin pro léčení těla i duše. Již v období 3000 let př. n.l. používali esenciální oleje Egypťané, Římané, Řekové i staří Číňané. Tyto oleje se používaly k medicínským a kosmetickým účelům, lékařské aromaterapii a balsamování zemřelých. Už ve 13 století př. n. l se bylinné extrakty používaly při operacích.

Hypokratés byl v období 4OO let př. n.l. první, kdo se věnoval studiu esenciálních olejů do větší hloubky. Věděl, že vonné esence přináší člověku pevné zdraví. Arabský svět v 10. století zanechal cenné záznamy jež popisují více než 800 rostlin a jejich blahodárné účinky na lidský organismus. Zde jsou i záznamy které pojednávají o prvních destilačních přístrojích.‘V 16. století se rozšířila tematika rostlinného léčitelství a její metody se začaly uplatňovat v praxi. Znovuobjevení pak zažívaly éterické oleje v 18. a 19. století. Chemikové objevovali aktivní složky léčivých rostlin a identifikovali mnohé látky (např. Kofein, chinin, morfium), které později hrály v rostlinném léčitelství významnou roli. Nicméně se tímto využití odklonil od využití rostlin jako celku. Kolem roku 1900 začal René Maurice Gatte-Lossé s intenzivním výzkumem léčivých vlastností esenciálních olejů. Při svých výzkumech si popálil ruku a účinky levandulového oleje vyzkoušel na vlastní kůži. K překvapení jeho a jeho kolegů po popálenině nezůstala žádná jizva. Tomuto člověku se připisuje zavedení slova Aromaterapie. Ve druhé světové válce měla již zmíněná aromaterapie velké zásluhy na hojení zraněných vojáků. Od této doby vzniklo mnoho studií a publikací, jež pojednávají o mocné síle přírody v podobě esenciálních olejů a dnešní doba začíná dávat prostor jejímu využití.
Esenciální oleje Young Living jsou maximálně čisté a jejich účinek na váš organismus může být proto intenzivnější, než čekáte. Pro správné a bezpečné používání je důležité, abyste při jejich aplikaci zachovávali doporučené postupy a pokyny. Při jakýchkoliv pochybách nás neváhejte kontaktovat.
— nejčastější —

Otázky


1.  Co jsou esenciální oleje?

2.  S esenciálními oleji nemám žádné zkušenosti. Jak se používají?

3.  Má okolní teplota vliv na vlastnosti esenciálního oleje?

4.  Jak na EO působí světlo?

5.  Jak na EO působí vzduch?

6.  Proč je důležité, jaký olej používám?

7.  Jaká je trvanlivost olejů?

8.  Můžu mít na olej alergii?

9.  Reagují oleje na sluneční záření?

10.  Některé oleje prý dokážou rozpustit plastový kelímek. Je to možné?

11.  Co je to nosný olej a k čemu se používá?

12.  Co znamená tzv. „hřejivý olej”?

13.  Mám podrážděnou pokožku. Co mám dělat?

14.  Olej se mi dostal do oka. Co s tím?

15.  Je možné aplikovat esenciální oleje na citlivá místa?

16.  Můžu používat EO i pokud kojím nebo jsem těhotná?

17.  Mohou EO používat děti?

18.  Může dojít ke vzájemnému působení esenciálních olejů a léků na předpis?