Chviličku, už se na tom pracuje

Příspěvek vložen 11. 11. 2018

Ylang ylang květ květů

Říká se, že esenciální olej z ylang ylang je spíše ženským olejem, neboť jeho aroma podněcuje smyslnost, vášeň a lásku. Toto tvrzení ylangu nelze odepřít, i přesto ho najdete jako přísadu v pánských kolínských, či parfémech. Jeho aroma v nás dokáže probudit nejen vášeň, ale současně otevírá vnitřní jistotu a tak nás může vést k úspěchu a novým cestám. 

  

Nepříliš známý český název pro tuto rostlinu je Kananga vonná. Přesněji řečeno jde o rychle rostoucí tropický strom pocházející z Filipín. V 18. století se rozšířil dál do Indonésie, na Madagaskar a Komorské ostrovy, kam byl přivezen tehdejšími kolonizátory spolu s vanilkou, hřebíčkem a muškátovým oříškem. Jeho výrazně žluté květy ceněné právě pro nádhernou vůni, připomínají tvarem mořskou hvězdici. Kvalita esenciálního oleje ylang ylang velmi závisí na čase, kdy jsou květy sbírány na destilační proces. Měly by se sbírat čerstvé, brzy ráno, jelikož tehdy mají největší sílu. Během dne se vlivem horka velké množství vonné esence odpaří. Při správné destilaci pak přináší ty nejlepší terapeutické účinky. Často je označován za levnější sestru jasmínu, který má podobné vlastnosti.

   

Nasládle romantická, orientální, až omamná vůně esence ylangu v sobě skrývá spoustu nejen voňavých výhod pro náš organismus. Zde jsou základní tři, pro které je nejvíce ceněn: 

  

Zázrak pro pleť 

Jednou z největších předností esenciálního oleje ylang ylang, je blahodárný vliv na naši pleť, a proto ho často najdete ve složení různých kosmetických přípravků. Přidává se do nich, protože dokáže regulovat tvorbu kožního mazu a je vhodný jak pro mastnou, tak suchou pleť, u které obnovuje přirozenou rovnováhu. Má regenerující a rozjasňující účinky, díky kterým oživuje unavenou pleť a pokožku. Je přirozeně dezinfekční, a tedy vhodný i při akné. Pomáhá bojovat proti výskytu neoblíbených vrásek a výrazně zlepšuje vzhled nejen zralé pleti. Zkuste přidat pár kapek oleje do oblíbeného kosmetického produktu a sami uvidíte, jak s ylangem pleť rozkvétá. Kromě pleti má rovněž fantastické účinky na vlasovou pokožku, tím podporuje růst vlasů a zlepšuje jejich kvalitu. Dá se přidávat do nosných olejů a použít jako zábal, či maska na vlasy.   

Balzám na duši

Ylang se řadí mezi esence, které mají harmonický, až tišící vliv na psychiku. Uklidňuje, přináší uvolnění, mírní nervové vypětí, ulevuje při stresu, smutku, depresích, úzkosti a pomáhá uvolnit potlačené emoce. Naopak povzbuzuje pozitivní emoce, aby se dostaly do popředí, zvláště ty jako důvěra, láska, radost a sebeúcta. Dalo by se říci, že působí jako balzám na “poraněnou” duši a pocuchané nervy a otevírá naše srdce.

Hormonální pomocník

Používá se k vyrovnání mužských a ženských hormonů v těle a ovlivňuje hormonální činnost. Napomáhá k vyvážené hormonální hladině a tím zmírňuje příznaky PMS (premenstruačního syndromu), menopauzy, příznivě ovlivňuje funkci štítné žlázy a stabilizuje menstruační cyklus. Pravidelným užíváním může pomoci se všemi neduhy, které jsou příčinou rozhozené hormonální hladiny.

Mezi jeho další přednosti patří pomoc při snižování vysokého krevního tlaku a celkově přispívá ke správnému krevnímu oběhu. Posiluje činnost srdce a může být cenným pomocníkem při srdečních chorobách. Zmírňuje střevní infekce, bolesti břicha a působí příznivě na celý trávicí systém. Ceněný je i pro své afrodiziakální účinky, protože pomáhá při potížích s potencí a při frigiditě. Pravidelné užívání podporuje hlubokou regeneraci organismu a rovněž naší mysli. 

Nechat se pohltit vůní ylangu můžete buď v jeho jednoduché verzi, či ve směsi, jako například Forgiveness, Grounding, Joy, či ve velmi oblíbených Inner child a Peace and Calming. Užívat si pak jeho aroma a účinků můžete buď přímou inhalací z dlaní, rozptylováním pomocí aroma difuzérů, či přidáním pár kapek oleje do koupelových olejů a solí, masážního oleje, kosmetického produktu, či ho využít jen tak jako přírodní parfém. Po vyprchání prvotní silné vůně zanechá jemňoučký mýdlový podtón.

   

Propadněte s touto esencí kouzlu života a objevte dosud nepoznané. S ylangem se vám může otevřít nejen srdce, ale i pomyslná studnice neomezených možností a to rozhodně stojí za vyzkoušení. ❤ 


Zpět na seznam příspěvků