Chviličku, už se na tom pracuje

Příspěvek vložen 11. 03. 2018

Ukradený spánek

Zout si boty, lehnout si a spát. Není nic jednoduššího. V dnešní době však nerušený a klidný spánek představuje téměř nedostupné zboží. Ze všech stran přitom posloucháme, jak je pravidelný spánek důležitý. K všudypřítomnému stresu se pak přidává stres z toho, že se nám nedaří dobře spát. Ale jak si máme odpočinout, když se přes den nervujeme z nadbytku úkolů a s přibližujícím se večerem jsme nervózní z toho, že zase ani oko nezamhouříme?

   

Jak se spalo dřív

Po dlouhá staletí určoval lidskou činnost východ a západ slunce. Věci byly jasně dané, a taknějak jednodušší. Se setměním skončila práce na poli a po večeři u svíčky či petrolejky se šlo do hajan. Jednoduché a neoddiskutovatelné. Lidská přirozenost šla stranou s průmyslovou revolucí a příchodem první žárovky. Skutečný problém ale nastal až v posledních asi dvaceti letech, které přinesly informační revoluci, blahobyt, spontánnější životní rytmus, ale také spoustu stresu. Tedy věci, které si dříve stěží někdo dokázal představit. Špatný spánek je zkrátka další civilizační "chorobou", ze které můžeme "vinit" dnešní uspěchanou dobu.

   

Méně spánku = více problémů

Málokdo si uvědomuje, že spánek, ač na první pohled nezajímavá součást našeho života, je jeho nejdůležitějším aspektem. Podle vědců se podílí příliš krátký nebo naopak nekvalitní spánek na rozvoji cukrovky a kardiovaskulárních chorob. Navíc urychluje stárnutí, může podporovat vznik rakoviny a dosti oslabuje naši imunitu. Přidávají se psychické problémy, podrážděnost, horší soustředěnost a schopnost učit se, zhoršení pracovních a studijních výsledků a omezená schopnost rozhodovat se. Člověk ztrácí schopnost empatie a tolerancea jak se říká, „hned vyletí.“ Aby toho nebylo málo, ruku v ruce s nekvalitním spánkem kráčí stará známá obezita a kruh se uzavírá – kdo hůř spí, ten tloustne, a kdo tloustne, ten hůř spí. 

Podle dostupných údajů odborníci spočítali, že za posledních dvacet let se průměrná doba spánku snížila o hodinu, tedy z osmi hodin na pouhých sedm. Přibývá lidí s rozmanitými problémy, které však mívají společného viníka – nespavost. Chronickou nespavostí trpí téměř dvacet procent populace. Nastartovaný mozek jen těžko utišíme a přimějeme vypnout. V první řadě je třeba uvědomit si, že spánek není ztráta času ani zlozvyk líných lidí, a že bez kvalitního odpočinku moc daleko nedojdeme. Medaile pro nejlepšího nespavce se opravdu rozdávat nebudou a vyznavači hesla „vyspím se až v hrobě“ by měli svůj postoj ve vlastním zájmu přehodnotit. 

   

Jak si zlepšit spaní

Co však máme dělat, když bychom spát chtěli, ale nemůžeme? Pokud jsme eliminovali veškeré možné rušivé vlivy (jídlo před spaním, kofeinové nápoje, večerní cvičení, počítač v posteli atd.), ale přesto ne a ne zabrat? Správně zvolené esenciální oleje mohou pomoci k nerušenému nočnímu odpočinku a zkrátit dobu počítání oveček. V Alchymystique jsme pro bezesné noci připravili Elixír na sladké sny, obsahující levanduli, cedr, mandarinku, pomeranč, heřmánek římský a jedli, tedy oleje, které v této kombinaci mají uvolňující a uklidňující účinek na tělo i mysl. Zkuste před spaním vmasírovat pár kapek na zátylek, spánky či do plosek nohou a při ulehnutí rozetřít několik kapek do dlaní a zhluboka vdechovat. Pokud máte rádi jen jeden druh například do difuséru může použít již zmíněné EO z elixíru nebo další jež uklidňují jako je vetiver, kozlík, bergamot a jiné. Další harmonizující oleje, které by vám v našem eshopu pomohly udělat radost jsou směsi Valor, Stressaway, Harmony, Gentle baby a jiné. Jemné esence vám usnadní cestu do říše snů dříve, než prvních pár oveček přejde přes most.

S láskou za Alchymystique

Dana


Zpět na seznam příspěvků