Chviličku, už se na tom pracuje

Příspěvek vložen 03. 06. 2018

Rodina Heřmánků

Dnešní blog nebude o vcelku známé české herecké rodině, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale o heřmánkovém esenciálním oleji, který existuje hned ve dvou druzích. Heřmánky se řadí mezi mé nejoblíbenější esenciální oleje vůbec, a to především Heřmánek pravý pro svou modrou barvu a plnou, medově nasládlou vůni, ke které bych mohla čichat donekonečna. Nutno říci, že u nás v Alchymystique jsem výjimkou, protože kolegyním moc nevoní a mají raději jeho jemněji vonícího, lehčího bratra Heřmánka římského .

    

Slovo heřmánek (Chamomile) pochází z řeckých slov chamos (zem) a melos (jablko), protože heřmánek je nízkého vzrůstu a jeho květy voní po jablkách. Ačkoliv mají heřmánky podobné terapeutické vlastnosti, pocházejí z odlišných druhů rostlin a vyznačují se určitými specifickými vlastnostmi, které stojí za pozornost. Esenciální olej z Heřmánku pravého, kterému se také někdy říká Heřmánek modrý, obsahuje vyšší podíl azulenu, který mu právě dodává onu sytou modrou barvu. Azulen však není obsažený v čerstvé bylině, ale vzniká teprve při procesu její destilace. 

   

Heřmánek římský znali a používali pro jeho vůni a jako přísadu do nápojů již staří Římané, ale název Heřmánek římský byl poprvé použitý až v 19. století sběrači rostlin v římském Koloseu. Heřmánek je pro svou schopnost podporovat zdraví a růst ostatních rostlin botaniky často nazýván „rostlinným lékařem“. Vyznačuje se sladkou, bylinnou vůní s jablečnou nebo broskvovou ovocnou svěžestí. 

   

Heřmánek pravý byl uctíván Egypťany pro své léčivé vlastnosti, široce využíván v hispánské lidové medicíně a v dnešní době je v západním světě nejvíce využívanou bylinou, a to ve formě čajů a tinktur. Je oblíbený pro svou silnou bylinnou vůni se sladkou jablečně-medovou stopou. 

   

Esenciální oleje heřmánku dobře ladí s květinovými esenciálními oleji, jako je pelargonie, levandule, růže nebo ylang, a s citrusy, jako je bergamot a citron. Kamarádí se také se šalvějí muškátovou a pačulí.

Zatímco Heřmánek římský je více uklidňující a má lepší účinky jako stimulant krve v oblasti podbřišku (pomáhá při menstruačních a klimakterických obtížích), Heřmánek pravý je velmi mocný protizánětlivý olej, právě díky obsahu výše zmíněného azulenu. Oba heřmánky mají mnoho blahodárných účinků:

Příznivě působí na zažívání
Snižují krevní tlak
Ulevují od bolesti svalů a kloubů
Mají dezinfekční a antibiotické účinky
Pomáhají odstranit jizvy a fleky na kůži
Posilují nervový systém
Ulevují od hněvu a deprese 
Pomáhají uvolnit emoce spojené s minulostí

  

Co byste ještě měli vědět o téhle povedené rodině? Heřmánky jsou dobře snášeny, pouze v případě přímé alergie na ambrozie z čeledi hvězdnicovitých je nutné se jejich použití vyvarovat. 

   

Který bude váš oblíbený? Heřmánek pravý nebo Heřmánek římský? Vyzkoušejte je klidně oba – určitě si vyberete.

   

S láskou,

Dani

Tým Alchymystique


Zpět na seznam příspěvků