Chviličku, už se na tom pracuje

Příspěvek vložen 13. 12. 2018

Koleno - náš nejsložitější kloub

Koleno je považováno za nejsložitější kloub těla hlavně kvůli jeho vnitřní mechanice. I když to tak na první pohled nevypadá, uvnitř kolene spolu dokonale spolupracují malé „součástky.“ 

Kolenní kloub je tvořen spojením kosti stehenní (femur), kosti holenní (tibia) a čéšky (patella). Z horní části působí dvojitá hlavice kosti stehenní, ve spodní tvoří mělkou kloubní jamku kost holenní. Tvar a stabilita kloubní jamky je doplněna postranními chrupavčitými útvary - menisky (vnitřním a vnějším). Tyto menisky fungují jako pomyslné polštáře, vystýlají kloubní spojení a zabraňují zvýšenému tlaku a kontaktu mezi jednotlivými kloubními plochami.

Dále je kloub stabilizován vazy, a to zkříženými vazy (předním a zadním) a vazy kolenního pouzdra (především postranními kolenními vazy a šlachou čtyřhlavého stehenního svalu). Další stabilitu poskytují šlachy okolních svalů a jejich napětí. Uvnitř kloubního pouzdra je synoviální tekutina, která snižuje tření při pohybu v kloubu, a umožňuje transport živin k chrupavce uvnitř. V přední části kolenního kloubu se nachází čéška (patella).

Funkčnost kolene je závislá na souhře všech částí celé dolní končetiny. Postavení kyčle a pánve působí na koleno z horní části a zespodu koleno ovlivní došlap nohy a kotník. Záleží také na zatěžování kolene při sportu a jednostranných činnostech. Je proto důležité zaměřit se na to, při jaké poloze nebo činnosti koleno bolí a najít „součástku,“ která nefunguje správně. V tomto případě lze zahojit dlouho bolavé koleno. Nemluvím o úrazech, kde je důležitá diagnostika ortopeda.

Nastat mohou i situace, kdy dojde k operativnímu řešení a potřebujeme bolest ztlumit a usnadnit hojení.

   

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost mého klienta, který byl na operaci kolene. Jeho kolenní kloub byl nahrazen kloubem umělým. Po operaci jsme k usnadnění rehabilitace použili směs olejů Panaway, která dokáže účinně zmírňovat bolest a záněty, zvyšuje cirkulaci krve a urychluje hojení. Zmírní také otoky a potíže způsobené výrony nebo svalovými spasmy. Příjemným překvapením a pochvalou pro mne bylo, když se fyzioterapeutka ptala klienta „čím si to mažete?“ Při rehabilitaci ji totiž překvapilo, že hybnost kolene byla lepší, koleno neotékalo a hlavně tolik nebolelo. Největší radost měl ovšem klient, který pilně rehabilituje a nové koleno mu umožňuje se opět pohybovat bez větších omezení a dělat věci, o kterých si myslel, že už nikdy dělat nebude.

Další esenciální oleje, které bych vám doporučila jsou libavka, eucalyptus blue, muškátový oříšek, pepř černý či smil. Jako nosný olej můžete použít olej z hořčičných semen.

A jeden citát na konec od pana Miroslava Horníčka „Kolena mohou slábnout – a slábnout – ale sranda musí bejt!“  

      

Za tým Alchymystique

Jaruška


Zpět na seznam příspěvků