Chviličku, už se na tom pracuje

Příspěvek vložen 14. 02. 2018

Jak kombinovat esenciální oleje aneb míchání je radost, umění i věda

Míchání olejíčků je především skvělá zábava, které není třeba se bát. Jako bychom se mávnutím kouzelného proutku přesunuli do 16. století a stali se z nás alchymisté na dvoře Rudolfa II.  Chceme-li si namíchat svůj vlastní Elixír složený z několika esenciálních olejů či jejich směsí, je však dobré mít na paměti několik důležitých věcí:

  

• Chemické vlastnosti oleje – například jeho stálost, viskozitu a jeho další vlastnosti
• Požadovaný účinek – správné smíchání přináší synergický, tedy součinný efekt jednotlivých složek směsi, jinými slovy účinky směsi se násobí, pokud obsahují ty správné oleje.
• Posloupnost míchání směsí – pořadí, ve kterém jsou jednotlivé oleje do směsi přidávány, může mít vliv na výsledný účinek směsi, a dokonce i na výslednou vůni.

   

Pokud tedy nechceme dopadnout jako pejsek s kočičkou, když vařili dort, je dobré uvědomit si pár věcí a dodržovat několik pravidel. Především to, jaký je náš záměr i jaké potřebuje vlastnosti naši tvořené směsi s vědomím jaké jsou "schopnosti" jednotlivých EO. Na druhou stranu není nutné se míchání olejů nějak děsit, je to velká zábava. Člověk se nejlépe učí zkušeností a jak se říká, žádný učený z nebe nespadl. V tomto připadě i platí, že největší "chybkou" je dávkovaní, tzn. méně je více, neb tyto oleje jsou velmi silné.

       

Co je dobré vědět při míchání olejů: 

• Lehčí a menší molekuly tvoří slabší oleje s menší viskozitou, které jsou těkavější a aromatičtější (například Citron, Grapefruit a citrusy obecně, Jedle, Máta)
 Těžší a větší molekuly tvoří hustší oleje s větší viskozitou, které jsou méně těkavé a méně aromatické (například Ylang ylang, Myrha, Santál, Bergamot, Cedrové dřevo, Tymián)
 Těžší a větší molekuly se do těla vstřebávají pomaleji
• Lehčí a menší molekuly naopak vstřebá tělo rychleji

     

Proč je všechno tohle důležité? Když mícháme lehčí oleje obsahující lehčí molekuly s těmi těžšími, jejich součinnost neboli “synergický efekt” umožní lehčím molekulám déle působit. Toho již spoustu let využívá také parfumérský průmysl při výrobě vůní. Těžší oleje, které prodlužují „život“ těch lehčích, se nazývají ustalující oleje neboli ustalovače. K nejznámějším patří například Ylang ylang, Myrha, Santál a další.

   

Vytvoření ideální směsi chce opravdu trochu zkušeností. Nicméně otázkou je co je idealní směs. Důležité je, aby vám směs EO a její tvorba přinesla radost, aby dostavil kýžený účinek a aby jste nezapomněli přimíchat nejduležitější ingredience - radost, aby jste věděli na co směs míchate a nakonec to okořenili špetkou "citu". A výsledek bude víc než skvělý. Jako nápovědu můžeme ještě brát myšlenku, že není ideální míchat dohromady pouze například tři hustší oleje nebo pouze oleje lehčí. Mnohem lepší je vybrat jeden či více olejů z každé skupiny a ty pak míchat dohromady. Samozřejmě konkrétní směs vždy záleží na individualitě každého člověka, ale je dobré znát některá pravidla (a čas od času je zkusit porušit -).

  

Nesmíme zapomenout také na přidání správného nosného oleje ke zředění směsi EO. Použití nosnéhoolej neznamená, že směs bude po jeho přidání méně účinná. Tím spíš je velmi důležité, aby byl nosný olej kvalitní. O ředění EO a nejlepším nosném oleji jsme si povídali v minulém blogu zde: https://www.alchymystique.cz/eshop/nosny-olej-nejen-pomocnik-ve-svete-esencialnich-oleju

    

Existuje mnoho způsobů, jak míchat esenciální oleje. Není pouze jeden správný postup a je více než dobrézkusit se řídit intuicí. Nic není zakázáno, pouze někdy doporučeno. My v Alchymystique jsme tu pro vás, abychom vám se všemi otázkami pomohli a s radostí sdíleli naše zkušenosti.

   

  

Za Alchymystique

s láskou Dana


Zpět na seznam příspěvků