Voňavý úklid

1. dubna 2021 | alchymystique domacnost

Esenciální oleje, jak jsme již mnohokrát zmiňovali, měly od nepaměti široké využití. Nejčastěji se využívali pro různé obřady a rituály, léčení, ale také pro zkrášlování těla a prvních voňavek.

V posledních letech se jejich využití stále rozrůstá a to hlavně v kosmetickém a  potravinářském průmyslu. S nárůstem popularity takzvané netoxické domácnosti se esence také začaly objevovat jako jedna z přísad přírodních čistících a pracích  prostředků. A my se vůbec nedivíme. Mnohe esenciální oleje totiž krom svých terapeutických účinků a své překrásné vůně, mají také přirozeně antiseptické, antibakteriální, protiplísňové a dezinfekční účinky. A to se při úklidu velmi hodí.

Většina syntetických čistících prostředků, které jsou běžně k dostání v drogeriích a hojně je používáme v domácnostech jsou plné chemikálií, které nejen že ubližují naší pokožce, dýchacím cestám, ale také samotné přírodě. Syntetické látky se dostávají odpadem do přírody a umí tam udělat pěknou neplechu. Navíc použití chemikálií z prostředků a přílišná dezinfekce škodí množení správných bakterii se kterými vaše kůže přichází do kontaktu a nedostanou se tak do vašeho střevního  mikrobiomu, ale o tom zase někdy jindy :)

Co takhle zkusit vydat se přírodnější, šetrnější a bezpečnější cestou k nám i přírodě?

Nemusíte hned vyházet ze své domácnosti všechny čistící prostředky, je dobré když už máme zásoby je nejdříve vypotřebovat. Můžete si však s nám zkusit vyrobit základní čistič, který má univerzální použití a postupem času můžete zkoušet nahrazovat další doma vyrobené prostředky, ať už na praní či třeba čištění toalety. Dnes je již na internetu dostupných mnoho receptů a my je rozhodně chceme také zkoušet a své poznatky a zkušenosti předávat dále vám.

Tímto článkem tedy zahajujeme sekci článků s názvem provoněná domácnost a postupně vám budeme psát další rady a tipy, jak esenciální oleje začlenit v péči o vaši domácnost.

A teď už slíbený recepis na základní univerzální čistič a naše zkušenosti s nim.

Na tento čistič budete potřebovat následující:

  • čistý alkohol (vodka či jiný čistý líh), ocet, destilovanou vodu, esenciální oleje

Vhodné esenciální oleje na výrobu čističe: 

  • rozmarýn, citronová tráva, pomeranč, citron, směs Thieves, eukalyptus, grapefruit, levandule, tymián (můžete uvedené kombinovat). My milujeme kombinaci pomeranč s rozmarýnem, nebo tymián s citronem

Do lahve s rozprašovačem o objemu 0,5 - 1 litr nelejte v jakémkoliv pořadí ⅓ alkoholu, ⅓ octa a dolijte destilovanou vodou. Poté promíchejte a přidejte 10 - 20 kapek zvolené esence v závislosti na velikosti lahve. Pak už jen stačí zavřít a hurá na úklid. Směs nastříkejte na plochu, kterou chcete umýt, chvíli nechte působit a setřete hadříkem či při větší špíně vydrhněte kartáčem. Jak po takovém úklidu vše voní asi ani zmiňovat nemusíme :)

Můžete použít i vypotřebovanou vymytou láhev od původního čistícího prostředku, nebo využít jen stříkátko, které většinou pasuje i na jiné lahve. Nebo si kupte na domácí čistič láhev dle vašeho přání, tato investice se vyplatí, neboť pak už budete suroviny při vypotřebování jen doplňovat a nekupovat stále dokola novou lahev. 

My tento čistič s oblibou používáme hlavně v koupelně, výborný je také na úklid kuchyňské linky, ale také všude tam kde se potřebujete zbavit špíny.

A proč zrovna toto složení?

Ocet - má odmašťovací účinky, funguje proti plísni, čistí povrch, odstraňuje zápach

Alkohol - je výborný na zaschlé skvrny, mastnotu, protiplísňové vlastnosti

Esenciální oleje - vybrané esence mají přirozeně antibakteriální účinky, bojují proti plísním a hlavně krásně provoní domácnost, dokáží rozpustit látky jako je zaschlé lepidlo, lak, barva, vosk a jiné. 

Přejeme vám při výrobě čističe radostně tvořivou chvíli a čistou, svěží a provoněnou domácnost.

 

Zpět na všechny zápisky