Vetiver – neznámý hrdina

3. ledna 2018

Při návštěvě naší dílny většinu lidí na první pohled upoutá stará, velká, z dálky zářící Alchymystická skříň, která je domovem pro 130 druhů esenciálních olejů. Jsou v ní notoricky známé vůně, jako například Pomeranč, Grep nebo zástupci z květinové říše, Levandule, Růže či Jasmín. Pak jsou tu ale takové, jejichž názvy většina z vás nikdy neslyšela a ani netuší, co si pod nimi představit. Jedním z nich je Vetiver, esenciální olej z traviny, kterou málokdo zná. Říká se, že sladká nevědomost je často lepší než holý fakt. V případě Veriveru by však byla velká škoda o něm nic nevědět. Jeho účinky na lidský organismus jsou totiž blahodárné.

    

Vetiver neboli Vousatka draslavá je travina se silnými dlouhými kořeny, rostoucí převážně v oblasti Indonésie, kde se hojně využívá a je známý pod názvem Khus Khus. Vetiver byl používán v tradiční medicíně v jižní Asii, jihovýchodní Asii a západní Africe po tisíce let. V některých zemích ho uctívají jako posvátnou bylinu klidu.

Dnes se využívá se v kosmetickém průmyslu jako vonná přísada například do parfémů, nejrůznějších olejů, osvěžovačů vzduchu a podobně. Vetiver má totiž příjemnou kořenitou, zemitou vůni se sladkým květinovým podtónem a patří k chladivým olejům. Tento esenciální olej se získává parní destilací kořenů rostliny. Jeho hlavními složkami jsou alfa vetivon, kyselina benzoová, beta vetivon, furfurol, vetiverol, vetiven a vetivenyl vetivenát, celkem je v něm obsaženo více než 100 látek. V aromaterapii je proto velmi oblíbený a jeho účinky na lidský organismus jsou skoro až zázračné. 

Olej je přirozeně protizánětlivý, zvlášť vhodný je na záněty oběhového a nervového systému. Tím, že patří mezi chladivé oleje, se hodí ke zmírnění zánětů způsobených úpalem či úžehem a dehydratací za slunce.

Mezi další pozitivní účinky patří jeho vysoká hojivost. Olej obsahuje cenné látky, jež urychlují hojení jizev, ekzémů, zanícení či jiných poškození kůže. Rovněž podporují růst nových tkání na postižených místech, nahrazují mrtvé a vybledlé tkáně a pomáhají dosáhnout jednotného vzhledu. Tato vlastnost je také užitečná v boji proti striím, tukovým trhlinám a různým skvrnám na pokožce po neštovicích a popáleninách.

Je také přirozeně antibakteriální, a proto je ceněný jako pomocník v boji proti virům a bakteriím. V tropických zemích, odkud Vetiver pochází, se mikroby a bakterie díky horku a vlhku rychle šíří. Proto se Vetiver běžně používá jako přírodní antibiotikum.

Vetiver je také známý pro své sedativní účinky. Dokáže zklidnit napjaté nervy, zmírnit stres a emocionální nevyrovnanosti, včetně depresí, úzkosti, hněvu, či záchvatů vzteku u dětí. Může dokonce pomoci s vážnějšími nemocemi, jako je Parkinsonova choroba, u které zlepšuje její průběh a stav. Pomáhá také tlumit epileptické záchvaty. Je vhodný při léčbě artridy a revmatismu. Doporučuje se i při nespavosti jak u dospělých, tak u malých dětí. Vetiver má bezesporu velmi pozitivní vliv na každý systém těla, jmenovitě trávicí, respirační, cirkulační, vylučovací, imunitní, endokrinní a nervový. 

Ve zkratce by se dalo říci, že olej z Vetiveru udržuje metabolismus ve správné funkci a rytmu, omlazuje tělo, dodává sílu a zlepšuje jeho imunitní funkci. Jaká další kouzla esenciální olej z vetiveru umí, si můžete vyzkoušet na vlastní kůži sami v naší Alchymystické dílně.

Zpět na všechny zápisky