Tajemství složení esenciálních olejů

2. srpna 2017 | alchymystique pribehy

Když se zaměříme na chemické složení esenciálních olejů, z aromaterapie se rázem stane skutečná věda. Nemusíte se stát nadšenými chemiky, abyste pochopili základy složení a fungování esenciálních olejů. Tak se připravte, hodina chemie pro milovníky esenciálních olejů právě začíná!

Chemické vzorce jsou sice na hony vzdálené romantické představě magistra Kellyho a bublajících lektvarů, ale umožňují nám věci lépe pojmenovat a poznat. Znalost chemického složení esenciálních olejů nám například umožňuje zjistit, jestli olej není pančovaný a neobsahuje rozpouštědla. Esenciální oleje terapeutické skupiny nesmí obsahovat propylen glykol nebo petrochemikálie. Chemickým složením esenciálních olejů se při jejich označování řídí třeba i francouzské normy AFNOR. Chemická analýza je důležitá pro určení takzvaného chemotypu rostliny a léčivých schopností oleje.

Zkrátka, pokud chceme olejům více porozumět, alespoň základní znalost chemického složení je nezbytná. 

Jaké jsou hlavní skupiny složek esenciálních olejů?

Existují dvě hlavní skupiny složek esenciálních olejů, které určují jejich chemické složení. Jsou to uhlovodíky a okysličené složky. Ty jsou dále rozděleny do následujících podskupin:

• Monoterpeny jsou přítomné téměř ve všech esenciálních olejích. Jejich úkolem je zabraňovat hromadění toxinů. Monoterpeny také obohacují terapeutickou hodnotu jiných složek a olej jednoduše řečeno harmonizují. Obnovují správné informace v DNA buněk poté, co sekviterpeny a fenoly skončí svou práci. Všechny obsahují funkční skupinu C10H16. Oleje s vysokým obsahem monoterpenů jsou Grapefruit, Pomeranč a Jedle balzámová.

• Sekviterpeny mají schopnost mazat špatné informace z buněčné paměti a vyskytují se téměř ve všech esenciálních olejích. Chemické složení esenciálních olejů napovídá, že jsou největší skupinou terpenů přirozeně se vyskytující v jak rostlinné, tak v živočišné říši. Jsou větší než monoterpeny, lepkavé a méně těkavé. Proto jsou často používány jako ustalovače v parfémovém odvětví. Lepkavé oleje mají delší poločas rozpadu a dobře se míchají s lehčími, těkavějšími oleji. Cedrové dřevo, Santalové dřevo a Myrha jsou oleje s vysokým obsahem sekviterpenů.

 Fenoly stimulují nervový a imunitní systém. Čistí čidla buněk, aby z nich sekviterpeny mohly vymazat špatné a vadné informace. Mají antioxidační vlastnosti a vysoký obsah okysličených molekul. Nejvyšší obsah fenolů má Libavka, Hřebíček a Tea tree.

• Alkoholy mají prokazatelně vysokou odolnost vůči oxidaci a mají schopnost vracet buňkám jejich normální funkci (alkoholem tu samozřejmě není myšleno pivo ani dvojka bílého:) Vysoký obsah alkoholů má Růžové dřevo a Pelargonie.

• Estery jsou výsledkem reakce alkoholu a kyseliny. Jsou nejvíce relaxačními, uklidňujícími a harmonizujícími ze všech složek esenciálních olejů. Regulují nervový systém a jsou zabraňují křečím (jsou antispasmodické). Nejvyšší obsah esterů mají Bergamot, Valerian a Heřmánek římský. 

 Aldehydy dodávají olejům jejich nádhernou a nezaměnitelnou vůni. Uklidňují nervový systém, ulevují od stresu a podporují uvolnění. Skořice a Citronová tráva jsou oleje bohaté na aldehydy. 

• Ketony nejsou tak běžné jako monoterpeny a alkoholy. Vyznačují se charakteristickou vůní a mají uklidňující schopnosti. Stimulují regeneraci buněk, podporují růst tkání a uvolnění hlenů. Bohatý na ketony je například Rozmarýn. 

• Oxidy pochází z ostatních složek jako například z alkoholů, terpenů nebo ketonů, které zoxidovaly. Podporují vykašlávání a jemně stimulují. Eukalyptol nebo 1,8-cineol jsou nejběžnějšími oxidy vyskytujícími se v rostlinách. Vysoký obsah oxidu mají eukalyptové oleje.  

Esenciální oleje obsahují v malém množství i jiné prvky. Jejích obsah je obvykle kolem 20 % a jedná se o alkany, étery, karboxylové kyseliny, laktony, kurmaniny a furanoidy. Většina těchto podskupin může být dále dělena na další specifické složky. 

Pro ještě lepší pochopení se podívejme na chemický profil Grapefruitu: Jednou z jeho výhod je, že obsahuje 86-92 % d-limonene, což je vysoce uznávaný antioxidant a monoterpen. Grapefruit obsahuje 90-95 % monoterpenů, 3-8 % tetraterpenů, 1-3 % aldehydů a méně než 3 % furanokurmarinů, sekviterpenů, alkoholů a thiolů. Pohledem na jeho chemické složení zjistíme, že Grapefruit je detoxikant s čisticími schopnostmi právě díky svému vysokému obsahu monoterpenů.

No dobře, možná to zas tak jednoduché není. Může nás však těšit to, že díky lidem, kteří se chemickým složením esenciálních olejů do hloubky zabývají, si i my ostatní můžeme pohodlně a bezpečně dopřávat jejich blahodárné účinky na tělo a duši.

S láskou pro Alchymystique

Dana

Zpět na všechny zápisky