Rodina Heřmánků

3. června 2018 | alchymystique lexikon

Dnešní blog nebude o vcelku známé české herecké rodině, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale o heřmánkovém esenciálním oleji, který existuje hned ve dvou druzích. Heřmánky se řadí mezi mé nejoblíbenější esenciální oleje vůbec, a to především Heřmánek pravý pro svou modrou barvu a plnou, medově nasládlou vůni, ke které bych mohla čichat donekonečna. Nutno říci, že u nás v Alchymystique jsem výjimkou, protože kolegyním moc nevoní a mají raději jeho jemněji vonícího, lehčího bratra Heřmánka římského.    

Slovo heřmánek (Chamomile) pochází z řeckých slov chamos (zem) a melos (jablko), protože heřmánek je nízkého vzrůstu a jeho květy voní po jablkách. Ačkoliv mají heřmánky podobné terapeutické vlastnosti, pocházejí z odlišných druhů rostlin a vyznačují se určitými specifickými vlastnostmi, které stojí za pozornost. Esenciální olej z Heřmánku pravého, kterému se také někdy říká Heřmánek modrý, obsahuje vyšší podíl azulenu, který mu právě dodává onu sytou modrou barvu. Azulen však není obsažený v čerstvé bylině, ale vzniká teprve při procesu její destilace.    

Heřmánek římský znali a používali pro jeho vůni a jako přísadu do nápojů již staří Římané, ale název Heřmánek římský byl poprvé použitý až v 19. století sběrači rostlin v římském Koloseu. Heřmánek je pro svou schopnost podporovat zdraví a růst ostatních rostlin botaniky často nazýván „rostlinným lékařem“. Vyznačuje se sladkou, bylinnou vůní s jablečnou nebo broskvovou ovocnou svěžestí. 

Heřmánek pravý byl uctíván Egypťany pro své léčivé vlastnosti, široce využíván v hispánské lidové medicíně a v dnešní době je v západním světě nejvíce využívanou bylinou, a to ve formě čajů a tinktur. Je oblíbený pro svou silnou bylinnou vůni se sladkou jablečně-medovou stopou.   

Esenciální oleje heřmánku dobře ladí s květinovými esenciálními oleji, jako je geránium, levandule, růže nebo ylang, a s citrusy, jako je bergamot a citron. Kamarádí se také se šalvějí muškátovou a pačulí.

Zatímco Heřmánek římský je více uklidňující a má lepší účinky jako stimulant krve v oblasti podbřišku (pomáhá při menstruačních a klimakterických obtížích), Heřmánek pravý je velmi mocný protizánětlivý olej, právě díky obsahu výše zmíněného azulenu.

Oba heřmánci mají mnoho blahodárných účinků:

  • Příznivě působí na zažívání
  • Mají dezinfekční a antibiotické účinky
  • Snižují krevní tlak
  • Ulevují od bolesti svalů a kloubů
  • Pomáhají odstranit jizvy a fleky na kůži
  • Posilují nervový systém
  • Ulevují od hněvu a deprese 
  • Pomáhají uvolnit emoce spojené s minulostí

Co byste ještě měli vědět o téhle povedené rodině? Heřmánky jsou dobře snášeny, pouze v případě přímé alergie na ambrozie z čeledi hvězdnicovitých je nutné se jejich použití vyvarovat. 

Tým Alchymystique

Zpět na všechny zápisky

Související produkty