Repelentová politika

6. května 2018 | alchymystique recepisy

S blížícím se létem se nám množí dotazy na přírodní repelent, který by dokázal ochránit před nepříjemnými nálety hmyzu a krvežíznivými klíšťaty. Jenže malí parazité a dotěrný hmyz už dávnou nejsou pouze symbolem léta. Jejich sílu lze poznat již s příchodem jara a dotazy na vhodný repelent jsou tedy rozhodně aktuální.

    

Je samozřejmě lepší dát přednost přírodní cestě před klasickými repelenty, už jen proto, že látky obsažené v chemických přípravcích si stříkáme přímo na kůži, kde se přirozeně vstřebávají do organismu. A pokud se budete pídit po složení repelentů běžně dostupných na trhu, nebudete příliš nadšení. Repelenty je naštěstí možné nahradit bylinkami a čistými esenciálními oleji, které poslouží stejně dobře a neobsahují nežádoucí látky. Oleje i bylinky se dají i různě kombinovat pro znásobení účinku. Můžete jimi navíc chránit nejen sebe, ale také své domácí mazlíčky. 

    

Příroda je nejlepší laboratoř. Rostliny i esenciální oleje mají své chemické složení a látky, které se v nich přirozeně vyskytují, nezatěžují ani neohrožují lidský organismus a lze je využít právě jako přírodní repelent. Mezi nejúčinnější látky, které odpuzují nezvané hosty, jsou: 

Linalool – je obsažený především v rostlinách z čeledi hluchavkovitých (máta, mateřídouška, ožanka, dobromysl), vavřínovitých (kafrovník, skořicovník, vavřín), myrtovitých (hřebíček) a břízovitých (bříza).

Thujon – je obsažený v dřevinách a křovinách čeledi cypřišovitých (túje, zerav, cypřiš), hluchavkovitých (šalvěj) a hvězdnicovitých (vratič, heřmánek, pelyněk).

Eukalyptol – je hojně obsažený v rostlinách z čeledí vavřínovitých (vavřín, kafrovník), hluchavkovitých (šalvěj, rozmarýn, bazalka) a hvězdnicovitých (pelyněk). 

Z těchto rostlin si můžete vyluhováním vyrobit domácí přírodní repelent, nicméně mnohem jednodušší cesta je použít esenciální oleje. To nejcennější z nich je již vydestilováno v lahvičce a jediná alchymie spočívá v tom, jaké oleje v jakém poměru zvolíte.

     

Jakými druhy esenciálních olejů se tedy vyzbrojit nejen na procházku po lese?

Rozmarýn – silné aroma rozmarýnu odpuzuje hmyz i klíšťata. Umí ale zatočit i s viry, bakteriemi a infekcemi.

Citrónová tráva – tento olej je jedním z nejefektivnějších přírodních prostředků pro ochranu před komáry a dalším bodavým hmyzem. Navíc má antiseptické vlastnosti.

Citronella – spolu s citrónovou trávou sdílí citrusové aroma, které hmyz a parazité nemají v oblibě. Mírní záněty a ulevuje od příznaků při bodnutí.

Levandule – olej z levandule si můžeme kapat na pokožku v neředěné formě, a tak není nic jednoduššího, než si kapku dvě kápnout na chodidla či zátylek a vyzbrojit se rychle proti hmyzu vůní, která ho odpuzuje. Má antialergické a protizánětlivé účinky, takže snižuje otoky, bolest i svědění, které kousnutí hmyzem způsobuje.

Hřebíček - silně kořeněná a výrazná vůně hřebíčku působí jako odpuzovač hmyzu i parazitů. Dokáže zničit několik desítek různých kmenů bakterií, plísní a virů. Působí jako přírodní analgetikum, takže pomůže znecitlivět například bolestivé kousnutí vosy. 

Tea tree -  je výrazně antiseptický a hojivý, proto pomůže i při pokousání hmyzem. Můžeme ho použít na pokožku neředěný. Zabraňuje šíření infekcí a hubí vzdušné viry. 

Tymián - už jen jeho silně kořeněná a pronikavá vůně odradí nejeden hmyz. Navíc je přirozeně dezinfekční a brání šíření infekcí. 

Směs Purification - směs účinných olejů, která dokáže odpudit hmyz, vyčistit vzduch od virů a bakterií a také vydezinfikovat rány a štípance. 

Směs Melrose - účinně pomáhá proti plísním, virům, infekcím a hmyzu. Odbourává pachy, čistí vzduch a je protizánětlivá a dezinfekční. 

Elixír Repelent - tento elixír obsahuje kombinaci výše uvedených esenciálních olejů a je navržen právě jako ochrana před hmyzem. Najdete ho v našem eshopu, kde se můžete dočíst více o složení i aplikaci. 

Pokud se přeci jen stane, že vás kousne hmyz nebo napadne klíště, je dobré postižené místo vždycky ošetřit jakýmkoliv antibakteriálním olejem, například rozmarýnem, hřebíčkem, skořicí či tea tree. Oleje místo vydezinfikují a sníží možnost napadení organismu mikroby i viry, a tím i přenosu infekce. Na podporu hojení, tlumení zánětů a snížení otoků napadeného místa jsou zase výborné oleje jako levandule, vetiver a myrha. 

      

Vyzbrojte se na pobyt v přírodě nebo na zahrádce esenciálními oleji a zajistěte, ať našim hmyzím kamarádům prostě nevoníte, a oni vám na oplátku přestanou pít krev. 

Přejeme vám, ať si nadcházející teplé dny užijete bez starostí o to, co kde leze a lítá. 

Tým Alchymystique

Zpět na všechny zápisky