Probuďte svou pokožku po zimě

1. března 2021 | alchymystique recepisy, alchymystique tip

Zimní měsíce jsou pro naši pokožku tím nejnáročnějším obdobím. Chlad a mráz ji totiž pořádně vysušují. Dny strávené ve vytopených bytech a domech, k tomu se více sprchujeme horkou vodou, která jejímu vysoušení jen přispívá. Výsledkem toho je pak po zimě napnutá, svědící, matná a zašedlá pokožka. S blížícím se jarem byste se pak nejraději svlékli z kůže jako had? Také to tak máte? 

Nemusíte zoufat, sepsali jsme pět našich tipů, které sami nejen na jaře praktikujeme. Pomůžou vaši pokožce po zimě vrátit pružnost, hebkost, vláčnost a zářivý vzhled, aniž byste se museli převtělit do hada. :) 

1. Peeling 

Nejsme úplně zastánci častého peelingu kůže, přeci jen se špatným a častým obrušováním pokožky můžete narušit její přirozené PH. Avšak jednou za čas a zvláště právě po zimě, je peeling tím nejlepším prostředkem pro zbavení se odumřelé kůže a prokrvení pokožky. My si k tomu nejraději připravujeme domácí jednoduchý peeling, kde jako základ použijeme rostlinný olej - náš oblíbený je mandlový, či z meruňkových jader. Poté do oleje přidáme “obrušovací” materiál, můžete použít například epsomskou sůl, třtinový cukr, mletou kávu, či rozemleté jadérka pecek ze semínek či ořechů. Vybírejte podle toho, jak citlivou máte kůži. Sůl třeba není vhodná pro každého, někoho může po použití peelingu kůže štípat. Sůl je ale přitom výborným pomocníkem pro detoxikaci kůže. Pokud chcete, můžete ještě jako my do peelingu přidat 2-3 kapky esenciálního oleje pro podporu prokrvení kůže a lymfatického systému. Na to jsou nejlepší esence jako je cypřiš, citronová tráva, rozmarýn myrta, grapefruit či pomeranč. Uvedené esence můžete i kombinovat. Vaše pokožka bude pak ještě jako bonus nádherně vonět. 

2. Hydratace a výživa

Hydratace je prostě základ! Jak je důležitý pitný režim a hydratace zevnitř asi ani zmiňovat nemusíme. Hydratace pokožky zvenku je však neméně důležitá. Použijte kvalitní krémy z přírodních surovin, či oleje pokud máte radši pokožku ještě více vyživenější. Jen pozor olej jako samotný, oproti krému jehož složení je z velké části na bázi vody, nedodává kůži hydrataci. V případě používání oleje, či tělového másla je důležité je použít na navlhčenou pokožku, ideálně rovnou ze sprchy, abyste v ní uzamkli vlhkost. 

3. Výživná koupel

Koupele pro hýčkání pokožky dle pověstí praktikovala již v dávných dobách egyptská královna Kleopatra. Dopřávala si ji prý několikrát denně. Zkuste koupel pro krásnou a vláčnou pokožku i vy. My máme vyzkoušený následující postup. Napusťte si vanu, ale pozor, aby voda nebyla příliš horká. Poté nalijte do vany 1-2 hrnky mléka, ideálně plnotučného a dobrého farmářského. Přidejte až půl hrnku medu a dle nálady můžete přikápnout 1-3 kapky esenciálního oleje. Zde se hodí použít nějaký relaxační, který navodí zklidňující atmosféru a pokožku bude hýčkat. Mezi takové patří například růže, jasmín, neroli, ylang, levandulka či heřmánek. A pak si užijte minimálně 20 minut koupel v této lázni. Uvidíte jak bude vaše pokožka poté krásně vláčná a jemná. Po koupeli se nesprchujte ani neoplachujte, jenom osušte.

4. Masáž na sucho

Zkoušeli jste někdy masáž pokožky na sucho? Masáž kůže kartáčem s přírodními štětinami má na ní blahodárný vliv. Každý den, ideálně ráno probuďte svou pokožku a lymfatický systém jednoduchým kartáčováním směrem dle toku lymfy. Pokud si nejste jistí, kterým směrem to je, na internetu již dnes najdete spoustu videí i přímo o samotném kartáčování. Jemný exfoliační účinek štětin podporuje krevní oběh, aktivuje lymfatický systém a odstraňuje odumřelé kožní buňky. Pokožka je díky tomu hladká a zářivá. Navíc pravidelným kartáčováním pomůžete zmírňovat celulitidu. Pokud budete masáž provádět ráno, uvidíte i jak se vám zvedne nálada a energie a to se pro start dne velmi hodí. 

5. Pohyb a sauna

Co má společného sauna a pohyb? Jednu věc, a to je přirozené pocení. Při vyšším výkonu při pohybu či cvičení se začnete potit na různých místech pokožky a také na pleti. Při saunovaní zahřejete celé tělo a tím se přirozeně spustí potící proces po celé ploše pokožky. A čím tedy pocení a teplo pokožkce přispívá? Díky teplu a pocení dochází ke zvýšení schopnosti rozšíření kožních pórů. Ty se při následném ochlazení smrští a díky tomu se pleť zbavuje nečistot, odumřelých buněk i škodlivých látek. Celý tento proces zpomaluje stárnutí kůže a funguje jako prevence vzniku nových vrásek.

Ať už vyzkoušíte jakýkoliv z našich tipů, věříme, že budete spokojeni a vaše pokožka bude jenom zářit :)

Eliška za Alchymystique

 

Zpět na všechny zápisky