Přírodní deodorant, aneb zdravé pocení

1. července 2021 | alchymystique recepisy

Je tady léto a s ním horké dny, kdy se náš organismus často přehřívá díky vysokým teplotám. Pokud zrovna netrávíte čas u vody, kde jsou letní dny snesitelnější, víte, že se přirozeně v létě i více potíte. Pocení je jedním z přirozených samoregulačních procesů v těle, a přestože nám může připadat velmi otravné, je především prospěšné pro naše tělo. Právě v teplých dnech se tělo pocením ochlazuje a pomáhá tak regulovat optimální tělesnou teplotu.

Pocení je tedy zdravé a proto mu nebraňme používáním různých antiperspirantů, roztoků či dokonce botulotoxinů do podpaží, které potní žlázy na nějakou dobu zneaktivní. Ano, i to je v dnešní době možné a že to moc přirozené pro tělo není, snad ani psát nemusíme. Jednou z nejpřirozenějších cest, jak si poradit s pocením je používání deodorantů. Jejich funkcí je hlavně zamezení pachu z potu, absorpce vlhkosti, ale rozhodně nebudou zabraňovat přirozenému pocení a to je přesně to, co chceme.

Důležitým faktorem je pak samozřejmě složení deodorantů. Určitě už jste slyšeli o tom, jak spousta z nich, které plní regály drogerií obsahují zdraví škodlivé ingredience, jako jsou například tolik diskutované hliníkové soli, alkohol a jiné látky, které mohou citlivou pokožku v podpaží dráždit.

A tak je nejlepší používat přírodní deodoranty, jejichž hlavní výhodou kromě čistého složení surovin, je právě to, že jsou velmi šetrné k pokožce. Nevysušují, zbytečně nedráždí, naopak o pokožku v podpaží dokáží pečovat. Na výběr je jich už naštěstí dost a vy si tak můžete vybrat značku, která vám nejvíce vyhovuje. Sami jsme jich vyzkoušeli nespočet a všimli si, že když prostudujete složení, ingredience jsou víceméně u všech hodně podobné. To nás dovedlo k zamyšlení, proč si vlastně nezkusit vyrobit vlastní deodorant.

A protože je k tomu potřeba pár základních surovin a výroba je velmi jednoduchá bez složitých mechanismů, rozhodli jsme se s vámi podělit o recepis, který funguje nám.

Recepis na přírodní tuhý deodorant 50 ml

Budete potřebovat:

50 ml obal na deodorant (můžete použít i vyčištěný obal od starého deodorantu)
30 g jedlá soda
20 g tapiokový škrob
20 g bambucké máslo
20 g mandlové máslo pro výrobu kosmetiky (můžete použít i kakaové)
10 g včelí vosk
3 kapky tea tree jako esenciální základ
vybrané esenciální oleje na vůni max 20-30 kapek dle použitých esencí

Postup výroby:
Do nerezové nádobky odvažte másla a vosk a nechte zahřát ve vodní lázni, aby se suroviny roztopili na tekutou formu. Poté si odvažte v misce sodu a škrob, pořádně spolu promíchejte a přidejte do roztopené tekuté směsi. Důkladně promíchejte a poté přidejte vybrané esenciální oleje. Až po mírném zatuhnutí (hustota jako kaše), aby vám směs nevytekla, naplňte postupně do lahvičky na deodorant. Nechte ideálně zatuhnout do druhého dne a pak můžete vesele používat jako klasický tuhý deodorant.

Proč použití těchto suroviny?
jedlá soda - využívá se pro své antibakteriální účinky, vyrovnává ph organismu a odkyseluje jej, pohlcuje pach
tapiokový škrob - využívá se k absorpci přebytečné vlhkosti z přirozeného pocení a zahuštění, dodává hedvábný pocit
bambucké máslo - je již dlouho známé, používá se zejména v krémech a mýdlech, které mají příznivé účinky na pokožku, kterou zvláčňují, vyživují, zjemňují a chrání proti nepříznivému počasí
mandlové máslo - jedno z nejuniverzálnějších másel, rychle a dobře se vstřebává, zvláčňuje kůži a je vhodné pro suchou pokožku
včelí vosk - včelí vosk zjemňuje pokožku a má antioxidační vlastnosti. Pokožku chrání a zvláčňuje, je bohatý na vitamin A, využívá se pro dosažení tuhžšího efektu ve výrobě kosmetiky
esenciální oleje - esenciální oleje zpracované z konkrétní rostliny, či její části, většinou destilací parou, vždy by jste měli pro výrobu volit 100% čisté esence a využijte ty, které mají antibakteriální účinky

Nebudeme zastírat, že přírodní deodoranty vydrží chránit před zápachem kratší dobu. Ale na druhou stranu záleží na tom, jak vaše tělo pohlcuje vůně a na jeho vlastním pachu. Pokud zkoušíte přírodní deodorant poprvé, dejte tomu čas, případně ho ovoňte více výraznějšími esencemi, pokud stále máte pocit, že je nedostačující. V pocení se také odráží naše strava a životní styl, takže nečekejte, že vás přírodní deodorant ochrání na 100% během celého dne, toto je opravdu individuální záležitost.
Pokud si s výrobou deodorantů doma nejste jistí, můžete si jej přijít vyrobit k nám na workshop “Voňavé tvoření s rostlinnými másly.” Kromě dalších produktů si na tomto workshopu vyrobíte i deodorant, který si můžete ovonět kapičkami kvalitních esencí a vybrat můžete z 130 druhů esenciálních olejů, které v naší dílně máme.

Přejeme, ať už se do výroby pustíte či zkusíte přírodní deodorant přímo od nějakého výrobce, aby jste si našli svou harmonickou cestu v používání přírodního deodorantu a nezastavili tak tělo v přirozeném zdravém pocení.

Krásné léto s láskou Alchymystique

Chcete se přihlásti do našeho kouzelného workshopu a vytvořit si vlastní deodorant? Zpět na všechny zápisky