Máta peprná

25. března 2020 | alchymystique lexikon

Máta peprná

Máta peprná, jakožto bylinu, zná jistě mnoho z vás. Je velmi odolná, rychle se rozmnožuje a její pěstování není nikterak náročné. Jedno z nejznámějších využití je pak si z jejich lístků zalít čaj, či naopak přidat pro osvěžení do domácí limonády. Věděli jste, že rod máty obsahuje až 24 druhů a ve Francii byla ve 14. století součástí nápojů lásky a používala se k bělení zubů. Krom toho se také věřilo, že nošení máty zvýší úspěch a zajistí blahobyt, proto lidé vkládali mátu do váčků s penězi, podle jiné pověry máta pověšená v domě zajistí bezpečí jeho obyvatel. Co ale umí vykouzlit esenciální olej z máty se dozvíte v následujících řádcích.

Máta peprná svou pronikavou mentolovou vůní je rozhodně, co se týče aroma, jedním z nejvýraznějších olejů. A to můžete využít právě pro fyzické i psychické povzbuzení. O tom, že existují v rodině esenciálních olejů i jednotlivci, kteří dokáží zvyšovat koncentraci, jsme již psali ve článku Citrusové vábení.  Většinou touto vlastností vynikají právě citrusy (za nás jasný zastupitel EO citrón nebo směs Citrus fresh), stejně tak plnohodnotně ale můžeme využít mátu, která svým lehce nasládlým kafrovým aroma pomáhá mimo soustředění zachovat svěží mysl a příjemně energií nabité rozpoložení. 

Krom jejího aroma, však jistě využijete její chladivé účinky na bolavé svaly a šlachy. Rozmazat pár kapek na postižené místo a vetřít do pokožky, to radí nejeden sportovec, který potřebuje po sportovním výkonu rychlou pomoc. Funguje také v případě zánětů a můžeme i potvrdit a doporučit její blahodárný vliv a schopnost urychlit hojení poraněných a namožených svalů, díky svým přirozeně protizánětlivým vlastnostem.

Je výborná na dýchací obtíže a posílení dýchacích cest. Máta obsahuje menthol, přírodní aromatický dekongestant, který pomáhá rozpouštět hlen, což usnadňuje jeho vykašlání. Pomocí inhalace s ní můžete rychleji překonat rýmu, či ucpané dutiny. 

Časté téma v souvislosti s mátou je hubnutí, její vliv je dávno známý a může za to schopnost pomoci rozpouštět tuky a omezit chuť. Pomůže zrychlit metabolismus a podpořit správné trávení. Z našich zkušeností moc dobře na toto funguje v kombinaci s EO grapefruit, který je též známý svými účinky na hubnutí. 

Že je máta první pomocí v případech bolestí hlavy a migrén, je známá věc a tyto symptomy ve společnosti zároveň hodně rozšířené. Esence pomáhá uvolňovat bolest a napětí. My sami s ní na migrénu máme výborné zkušenosti a proto je nedílnou součástí našeho elixíru Na migrénu

V neposlední řadě je tento olejíček určitě skvělý na jakékoliv obtíže s trávením, byť se jen zrovna přejíte :) Krom slehnutí po jídle však si poradí i se zákeřnostmi jako je nadýmání, křeče, pocit nevolnosti a podobně. 

Tato všestranná bylinka má opravdu pestré použití stejně jako esenciální olej z ní a rozhodně by měl obsadit první místa ve vašich domácích voňavých lékarničkách. Zpět na všechny zápisky