Jak na rozproudění lymfy?

1. února 2021 | alchymystique neduhy

Lymfatický systém je významný pro podporu očisty našeho těla. Zjednodušeně řečeno nám pomáhá z něj odvést odpadní a toxické látky. S lymfatickým systémem a oběhem lymfy souvisí z orgánů hlavně žaludek a slezina, proto byste měli o tyto orgány náležitě opečovávat. Mízní systém spolupracuje s oběhovým systémem, přičemž je složen z celé sítě lymfatických cév, stovek mízních uzlin a rozváděním bezbarvé mízy zajišťuje čištění každé buňky v našem těle.

Lymfa je  dokonalý systém poháněný pumpou nikoli srdeční, jako je tomu u krevního řečistě, ale hybnou energii. Pumpu tvoří dýchání a pohyb svalstva v okolí lymfatických cév. Lymfa je tekutina vznikající v mezibuněčných prostorech z tkáňového moku. Proniká všemi tkáněmi a "omývá buňky". Nashromážděné nečistoty jsou pak ze zahuštěné lymfy odváděny do krevního řečiště skrze lymfatické uzliny. Nesprávně fungující lymfatický systém má za následek otoky a zhoršení projevů celulitidy a to mluvíme pouze o estetických záležitostech, protože lymfatický systém je významnou součástí imunitního systému, v němž má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Další nepříjemné projevy špatné funkce může být pocit únavy, bolesti hlavy, otoky očních víček a mízních uzlin. 

To, v jakém stavu je vaše lymfa, má velký vliv na vaši náladu i tělesnou kondici. Je tedy v našem zájmu ji udržovat ve správném chodu. A čím tedy zdravé proudění lymfy podpořit?

1. Lymfatická masáž

Ideální je najít si maséra, ke kterému můžete pravidelně chodit a on vám pomůže s udržením lymfy ve stavu, kdy lehce proudí a zvládá odvádět odpadní látky z těla. Manuální lymfatická masáž je prováděná jemnými krouživými hmaty, které jsou jemnější než při klasické masáži, protože se nepůsobí na sval, ale na podkoží, kde se lymfatický systém nachází. Vyzkoušet také můžete přístrojovou lymfodrenáž.

2. Esenciální oleje

Pokud nemáte tuto možnost, nebo pokud chcete ve svém domacím prostředí podpořit a prodloužit účinky masáže, doporučujeme používat esenciální oleje na podporu lymfy a vtírat je i dvakrát denně do plosek nohou. Záleží v jakém stavu lymfa je. Esenciálí oleje pomáhají rozpustit nahromaděné odpadní látky a toxiny, čímž aktivně pomáhají lymfatickému systému. Zároveň prokrvují a povzbuzují pokožku a redukují tak jeden z nejčastějších symptomů - celulitidu. Navíc jsou lehce močopůdné a podporují ledviny, čímž opět podpoří správnou očistu těla a zamezí ke tvorbě otoků ze zadržené přebytečné vody. Mezi nejlepší esenciální pomocníky na lymfu se řadí tyto esence:

  • cedr
  • citronová tráva
  • grapefruit
  • citrón
  • limetka
  • cypřiš
  • myrta
  • jalovec
  • pomeranč

Nebo můžete vyzkoušet náš elixír Zdravé proudění lymfy, který je kombinací výše uvedených esencí v nosném oleji. Tím, že je naředěný, můžete elixír aplikovat i na jemnější místa lymfatických uzlin jako jsou u klíčních kostí, či tříšlech. 

Esenciální oleje můžete po pár kapkách přidat do jakéhokoliv rostlinného oleje, či krému a mazat tak na větší plochy, či celé tělo pro prokrvení a povzbuzení. Výborné je také přidat pár kapek vybrané esence do peelingu, jehož použitím na pokožku také podpoříte chod lymfy.

3. Mechanické rozproudění

Správný tok lymfy můžeme podpořit také mechanicky. Nejsnadnějším a doma bez problémů proveditelným úkonem je kartačování na sucho. Kvalitním koupelovým kartáčem s přírodními štětinami provádíme masáž celého těla v délce přibližně deseti minut těsně před koupáním či sprchováním. Vždy postupujeme z pravé strany těla k levé a masáž provádíme směrem k srdci. 

4. Pohyb, zdravá strava a dostatek tekutin

Tato svatá trojic pomůže našemu tělu téměř s každou neduhou. Stejně tak napomůže ke správnému chodu lymfy. Jak jsme uváděli v začátku článku pumpou lymfy je dýchání a pohyb svalstva, proto je pravidelný pohyb velmi důležitý. Jakýkoliv pohyb je pro lymfatický systém prospěšný. Některé formy pohybu jsou však prospěšnější více než jiné. Jde o spíše lehčí aerobní aktivity nebo jógu, při kterých krev i lymfa mohou lépe proudit než při odporovém cvičení. Hluboké dýchání pak umožní dostatečné rozpínání plic a bránice, a tím i opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév. Díky němu právě dochází k pohybu lymfy oproti rychlému plytkému dýchání, které je v tomto případě neproduktivní. Co se týče stravy, je dobré zařadit do svého jídelníčku více vlákniny, průmyslově nezpracované potraviny, bylinky a naopak ubrat na příliš tučném stravování a přemíře přidaného cukru. Dostatek tekutin, hlavně čistá voda, je pak základ k tomu, aby lymfa dobře pracovala a zároveň ledviny, které pak odpadní látky filtrují. 

Váš Alchymystique 

Zpět na všechny zápisky