Kýchnutí alergikovo

1. června 2021 | alchymystique neduhy, alchymystique lexikon

Letní sezóna rozkvétajících bylin a travin je v plném proudu a s ní všechna ta krása kolem, na kterou se většina z nás těší celou zimu. Pro mnohé z nás však začíná také období uslzených očí a  posmrkaných kapesníku, takzvaná “sezóna alergiků”. 

Alergie je odborně řečeno nepřiměřeně přehnaná reakce imunitního systému na vnější podněty z okolí. Mezi základní projevy alergie mohou patřit rýma, kýchání, slzení, různé vyrážky, ztížené dýchání, překrvené sliznice, kašel, svědění nebo i dušení. Zdravý imunitní systém se těmito způsoby brání, když cítí nebezpečí napadení v podobně virů, bakterií a dalších škodlivin. Kdežto imunitní systém alergika takto reaguje i na běžné látky, takzvané alergeny, které zdravému člověku nijak nevadí a neškodí. Alergikův imunitní systém bere alergen jako útočníka a proto se začne chovat, jako při napadení virem. Začne produkovat protilátky, které vyšle do buněk, kde uvolňují histamin a další chemické látky, což způsobuje samotnou alergickou reakci. A jelikož organismus alergika nedokáže správně rozlišit mezi důležitým a nedůležitým napadením, vyvíjí prudkou obrannou reakcí i proti takovým “banalitám”, jako jsou pylové zrna, srst zvířátek, či běžné složky potravy. Mezi alergeny nepatří ale jen pyl, zvířecí chlupy, či potraviny, ale také například roztoči, prach, plísně, kousnutí hmyzem a nejrůznější chemické látky.

Za posledních 50 let se výskyt alergických onemocnění razantně zvýšil. Alergie se dají léčit nejrůznějšími způsoby, ale fakt je, že lidé postižení alergií se čím dál tím více snaží s nimi bojovat přírodní cestou. Kdo někdy alergii zažil, či každé jaro prožívá, ví, jak pěkně umí být nepříjemná a dal by cokoliv za rychlou úlevu, či alespoň zmírnění jejich projevů. 

A jelikož ani my v Alchymystique jsme nebyli proti alergiím, zvláště těm jarním, úplně rezistentní, hledali jsme záchranu jak jinak, než v esenciálních olejích a hodně nám pomohli, takže se rádi podělíme o naše zkušenosti. Naštěstí existují silné oleje, které umí příznaky alergie snížit a také posilovat imunitní systém, aby se s ní lépe vypořádal. Rozhodli jsme se vyzkoušet jaká kombinace esenciálních olejů, na projevy alergie, funguje nejlépe. A vítězem se stala sestava bojovníků Thieves, eukalyptus zářivý, tea tree, jablečník, máta peprná, rozmarýn a citron. Tyto esence (viz recepis níže) můžete použít najednou, či složení lehce obměnit a vytvořit si z nich směs do nosného oleje a poté aplikovat ideálně inhalací z dlaní. Na jednu aplikaci 3-4 kapky, rozetřít v dlaních a dát před nos a zhluboka inhalovat. Užívat takto několikrát denně dle potřeby. 

Recepis na alergii na 10 ml lahvičku s kapátkem:

10 kapek máta

15 kapek eukalyptus

7 kapek jablečník

10 kapek rozmarýn

5 kapek tea tree

7 kapek Thieves směs

10 kapek citron

dolít nosným olejem (jojobový, mandlový, kvalitní slunečnicový atd.)

Jak a které esenciální olej vám pomůžou snáze překonat alergii?

Máta peprná - inhalace tohoto oleje pomůže uvolnit ucpané dutiny, ulevit od nepříjemného škrábání v hrdle a svou pepermintovou silou také uvolňovat hleny a snižovat zánět, který může často u alergických reakcí vzniknout. 

Bazalka - kromě toho, že má jako máta přirozené protizánětlivé účinky a tím pomáhá tělu potlačovat alergeny, detoxikuje organismus od virů, bakterií a různých mikroorganismů, které mohou působit právě jako alergeny.  

Eukalyptus - pomáhá otevírat plíce, čímž zlepšuje oběh a snižuje tak příznaky alergií. Vytváří pocit chladu v oblasti dutin, který pomáhá zlepšit proudění vzduchu. Má také detoxikační a protizánětlivé účinky. 

Citron - podporuje proudění lymfatického systému a pomáhá při překonávání respiračních stavů. Posiluje imunitu a zvyšuje obranyschopnost organismu. Stimuluje játra a vypuzuje z těla toxiny, které mohou vést k zánětu a nepřiměřeným reakcím imunitnímu systému.

Tea tree - pomůže zničit vzdušné viry a mikroorganismy, které způsobují alergie. Je přirozeně protizánětlivý a posiluje imunitu.  

Levandule - je přírodní antihistaminovou substanci, což z ní činí výbornou bylinku na pylové alergie. Levandulový olej má také zklidňující vlastnosti a tak vám pomůže uklidnit tělo a přinést úlevu od alergických reakcí.

 

Oleje, při samotné alergické reakci, je nejlepší inhalovat z dlaní, kdy napřímo ovlivňují sliznice a pomohou vyčistit slzné kanálky. Můžete je také preventivně potírat na pokožku, spánky, rozprašovat vzduchem pomocí difuzéru, nebo aplikovat do plosek nohou. Je dobré také posílit imunitní systém a zvýšit obranyschopnost organismu dlouhodobějším užíváním olejů, jako je Thieves, Immupower, Kadidlo, Citron, Rozmarýn, Hřebíček, Skořice, či náš Elixír Posílení imunity.

Přejeme všem “bojovníkům” proti alergiím, ať se jim podaří překonat toto období, co nejsnáze, bez odřených nosů a uplakaných očí. 

Tým Alchymystique

 

Zpět na všechny zápisky