Krev - zázračná tekutina

28. února 2019 | alchymystique neduhy

Krev znamená život a to doslova. Tato vzácná tekutina zná v našem těle každou buňku. Tvoří jednu ze základních složek lidského těla a nebýt jí, v mnoha směrech by bylo naše tělo prakticky nepoužitelné. Přichází ke každé buňce a dodává jí potřebné látky. Krev nemá svoji základnu neustále koluje v našich cévách. Dokáže se obnovovat a omlazovat a také umí změnit svoje složení na základě toho co zrovna děláme. V našem těle cirkuluje asi 4,5 - 6 litrů krve. Krev plní nespočet funkcí přivádí k buňkám kyslík, glukosu, aminokyseliny, tuky, ale také hormony. Zpět do plic odvádí oxid uhličitý a odpadní produkty do ledvin. Podílí se na stálosti vnitřního prostředí, udržuje tělesnou teplotu, je součástí obranyschopnosti těla proti mikroorganismům a cizorodým látkám. Krev se skládá z krevní plazmy a krevních elementů. Krevní plazma tvoří tekutou složku krve , kromě vody obsahuje i řadu minerálů, bílkovin, cukrů a tuků. Z bílkovin plazmy je důležitý albumin, který se podílí na udržování vody v cévách a také přenáší hormony a léky. Dále bílkoviny krevního srážení a protilátky-imunoglobuliny. Z krevních elementů jsou to červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do tkání a podílí se na přenosu oxidu uhličitého. Tyto drobné buňky byly objeveny v roce 1673 (A. Leeuwehoek), ale jejich význam byl pochopen teprve v minulém století. Červené krvinky vznikají v kostní dřeni plochých kostí a žijí asi 100-120 dní. Červená krvinka přenáší kyslík díky hemoglobinu. V hemoglobinu se nachází také železo, které je nezbytné k obnově hemoglobinových molekul. Při jeho nedostatku může vzniknout anémie. Bílé krvinky se podílí hlavně na obranyschopnosti. Odstraňují nežádoucí bakterie a viry a také vytváří protilátky. Krevní destičky mají zase na starosti srážení krve a udržení cév bez trhlin. V oběhu jsou asi dvě třetiny z celkového počtu trombocytů, který je po celý život stejný. Zbylá jedna třetina se nachází ve slezině. Krevní destičky se neustále obměňují, protože žijí zhruba 9 -12 dní.

Co přispívá ke zdravé krvi?

Pro zdravou krev je potřeba dostatek vody ,vitamínů a minerálů. Její složení můžeme ovlivnit tím, co jíme a pijeme a jak se o sebe staráme. Z vitamínů je důležitý vitamín C, který pomáhá absorpci železa ve střevech. Zmíněné železo je významné hlavně pro úpravu hemoglobinu. Příčinou nedostatku hemoglobinu totiž může být nedostatek železa v potravě, ale také snížená absorpce ve střevech a zde právě pomáhá vitamín C. Vitamín  B6 a B 12 tvoří také důležitou součást pro výrobu hemoglobinu. Krvi také prospívá pravidelné cvičení. Při aerobním cvičení se vytváří větší počet červených krvinek. S přibývajícím věkem se zvyšuje viskozita krve a tím náchylnost ke zvýšenému srážení krve. Podpořit zdraví krve můžeme také za pomocí esenciálních olejů.

Na správnou viskozitu krve doporučujeme: hřebíček, citron, grapefruit

Pro přirozené ředění krve doporučujeme: cistus, smil, muškátový oříšek

Pro zpomalení krvácení při poranění jsou vhodné: levandule, cypřiš, myrha, geránium

Při nízké hladině krevních destiček doporučujeme: citron, tymián, geránium, cypřiš

Krev je bezesporu základ života a proto bychom neměli opomíjet její důležitost. I jedna kapka krve o nás dokáží prozradit mnohem více, než by jste si mysleli. A eseciání olejíčky pomohou její stav výrazně lepšit, či stabilizovat. A my na závěr, přejeme spokojené krve :)

Zpět na všechny zápisky

Související produkty