K čemu je dobrý a jak funguje ultrazvukový difuzér?

21. března 2018 | alchymystique tip

V nedávné době jsme v Alchymystique rozšířili nabídku esenciálních olejů o difuzéry. Poměrně dlouhou dobu jsme hledali spolehlivého výrobce, který splní nejen naše estetické představy, ale také ty funkční. Výsledek našeho snažení můžete najít na našich stránkách v sekci ostatní.

Nejen my jsme ohledně difuzérů měli mnoho otázek. Trochu nostalgicky jsme vzpomínali na aromalampy a někdy ne příliš libou vůni, která se z nich linula. Jak je například možné, aniž by se někde něco zahřívalo, že z přístroje vychází studená pára? Jaký je rozdíl mezi aroma lampou a difuzérem a jak vlastně difuzér funguje a k čemu je dobrý? Na (nejen) tyto otázky odpoví dnešní článek.

Nejprve si řekněme, co to vlastně je ultrazvukový difuzér. Jedná se o elektrický přístroj, který rozptyluje esenciální olej do vzduchu. Difuzér rozkládá částice esenciálního oleje na mikromolekuly a rozptyluje je do vzduchu.  Častice EO pročistí váš domov nebo jakékoliv místo, kde difuzér pracuje. 

Možná si říkáte, že to zní moc hezky, ale jak takový ultrazvukový difuzér funguje? Jak už jeho název napovídá, ultrazvukový difuzér využívá ultrazvukové vibrace. Ultrazvukové vibrace jsou zvukové vlny, které vibrují na ultrazvukové frekvenci, což je frekvence, kterou lidské ucho za obvyklých okolností nemůže zaznamenat. Tyto ultrazvukové zvukové vlny rozruší vodu a způsobí oddělení vodních částic. Když jsou částice rozděleny, stanou se z nich záporně nabité částice, které jsou lehčí než vzduch. A jak už správně tušíte, stanou se viditelnou párou, vycházející ze zapnutého difuzéru, kterou můžete spatřit.

Esenciální oleje jsou uvolňovány do vzduchu společně s těmito zápornými ionty. Jakmile jsou vypuštěny do okolí, působí EO jako „pročišťovači“ vzduchu díky svým antibakteriálním schopnostem a jako „upevňovači“ zdraví a stavu naší mysli díky svým hojivým vlastnostem. Na druhé straně se tyto ionty spojí s volnými radikály ve vzduchu, který tím čistí. Přidáním EO jakékoliv preferované vůně navíc provoní okolí a stimuluje naší mysl.

Použitím esenciálních olejů v ultrazvukovém difuzéru jsou částice olejů uvolňovány do vzduchu společně s částicemi vody a zanechávají v prostoru svěží vůni. Tímto také můžete využít jejich terapeutickým vlastností. Je nutné připomenout, že naprosto zásadní je použití pouze 100% čistých olejů terapeutické kvality. 

Difuzér jako difuzér. Proč musí být zrovna ultrazvukový? Není to jen další módní výstřelek?“

Ultrazvuky jsou skvělý způsob, jak použít EO v prostoru bez toho abychom, jak říkají odborníci denaturovali esenciální oleje. Denaturace zjednodušeně řečeno je proces, při němžúčinkem vnějších změn dochází ke změnách chemickéhosložení esenciálního oleje. Jako příklad můžeme vzít užzmíněnou aromalampu. Svíčka ohřívá EO a v podstatě ho uvaří. Když je EO zahřátý, mění se jeho vůně a terapeutické účinky jsou nenávratně zničeny. 

Pokud se rozhodnete pořídit si ultrazvukový difuzér, je důležité věnovat pár minut nastudování návodu k použití a také k pravidelnému čistění difuzéru. Vždy po 2-4 použití (záleží na délce rozprašování) je vhodné difuzér vyčistitzpůsobem uvedeným v návodu k použití. Je zásadní, aby byldifuzér vyroben z odolného plastu a vydržel použití EO, které, obzvláště ty citrusové rádi plast “pojídají”. 

Není nutné vždy do difuzéru přidávat EO. Pokud chcete vzduch pouze osvěžit bez jakékoliv vůně, difuzér funguje take jako zvlhčovač vzduchu. My v Alchmystique jsme uždifuzérům krapet propadli a každý večer usínáme u příjemně probublávajícího zvuku vody a jemné vůně olejíčků.

   

Přejeme krásný den

Zpět na všechny zápisky