Jedle, sebevědomá královna lesa

15. července 2018

Vzpomínám si, jak při návštěvě naší dílny malý chlapeček za doprovodu maminky přičichával k esenciálnímu oleji z jedle. Otevřel lahvičku, přivoněl a prohlásil, že tenhle voní obyčejně, prostě jako strom. Maminka se na něj mile usmála a odvětila mu, že strom přeci není obyčejný, neboť bez stromů by na zemi nebyl život. 

Musela jsem se nad tou jednoduchou pravdou pousmát. Ano, bez jejich pravidelné dodávky kyslíku bychom na světě dlouho nepřežili. Kromě toho mohou mít stromy na člověka i další příznivý vliv. Jako každý z organismů, i stromy mají svou energii a tu z nich můžeme čerpat. Jedle je jedním ze stromů, jež dávají energii, která dokáže regenerovat naši vitalitu. Bývá považována za královnu lesa. Symbolizuje majestátnost, stálost a také trpělivost. 

V Rumunsku bylo zvykem přinášet těžce nemocné právě pod jedli a opřít je o její kmen, aby se nemocní lépe uzdravovali. Keltové zase uctívali jedli v době zimního slunovratu, kdy ji ověnčili pentlemi a přinášeli pod ni dary svým bohům, stejně jako jsme zvyklí tento stromeček zdobit o Vánocích my.

Věděli jste, že nejlepší čas na sklizeň jedle balzámové pro výrobu esenciálního oleje je právě v zimních měsících? Gary Young, zakladatel firmy Young Living, která pěstuje a sklízí jedli balzámovou v americkém Idahu několik kilometrů jižně od kanadské hranice, zjistil, že jehličí tohoto stromu obsahuje nejvyšší množství esenciálního oleje právě v tomto ročním období. Vůni esenciálního oleje z jedle poznáte na první přičichnutí. Připomíná procházku po lese či zmiňované vánoční svátky. Esence tohoto oleje se získává z jehličí a větviček a patří k významným pomocníkům v oblasti aromaterapie. 

Jedním z nejznámějších účinků esenciálního oleje z jedle je příznivý vliv na naše plíce. Podporuje jejich správnou funkci a jemně je čistí od usazených škodlivin. Výborné je tento olej používat v době, kdy se cítíte zahlenění, neboť pomáhá hleny v dýchacích cestách rozpouštět. Je také skvělý na bolavé svaly, kosti a klouby či začínající artritidu. Zkuste ho použít při masáži bolavých zádových nebo krčních svalů a sami pocítíte, jak se vám uleví. 

Krom toho ho můžete ocenit při zánětech močových cest. Je přirozeně protizánětlivý a antiseptický, pomáhá snížit výskyt infekce a zabraňovat dalšímu šíření bakterií, a to nejen v případě močového měchýře. Pro své protisrážlivé, dezinfekční a hojící účinky je také vhodný k ošetření ran, jako jsou odřeniny, popáleniny či ekzematická pokožka. Esenciální olej z jedle pomáhá prokrvovat tkáně a posiluje v nich cirkulaci krve, což ocení ti, kteří trpí syndromem studených končetin. Přispívá také k optimální hladině krevního tlaku. 

Pánové jistě ocení její vliv na mužskou prostatu a celkové zvýšení libida. Co se týče účinků jedle na psychiku člověka, jsou výhradně pozitivní. Pokud se cítíte stále unaveni, zkuste inhalovat právě olej z jedle. Pomáhá překonat jak chronickou, tak občasnou únavu a dodává ztracenou energii. Mimo to, že povzbuzuje mysl, přivádí tělo do stavu relaxace a harmonie, mírní případný stres a jiné nervové vypětí. Často se využívá pro meditace či cvičení jógy. Vůně jedle prý také podporuje zdravé sebevědomí. Zkuste si nakapat tento olej do difuzéru nebo jen tak inhalujte z dlaní a uvidíte sami, jaké dojmy ve vás aroma jedle zanechá. 

Ať už objevíte sílu jedle v esenciálním oleji, nebo ji načerpáte přímo ze stromu, jistě bude vaše setkání s touto královnou lesa pozitivní. 

Zpět na všechny zápisky