Jak používat esenciální oleje aneb 4 základní aplikace

12. srpna 2020 | alchymystique tip

Jednou z nejčastějších vašich otázek při návštěvě dílny a v emailové komunikaci je: “A jak se vlastně ty olejíčky používají?” 

Možná jste si zakoupili nějaký z esenciálních olejíčků a pak trošku tápali, jak jej vlastně nejlépe použít? Rádi bychom v tomto článku sepsali jednoduše základní aplikace esenciálních olejů, aby to pro vás již nebyla velká neznámá :)

Dalo by se říci, že se esence používají ve čtyřech základních, nejčastějších aplikací, ale samozřejmě si každý může najít ještě svůj oblíbený způsob, hodně také záleží na co zrovna olejíček chcete použít. Pojďme si tedy více říci o těch základních způsobech použití.

Aplikace přes aroma difuzéry

Tento způsob aplikace je velmi oblíbený. Nakapat esenci do aroma difuzéru a nechat ji rozptylovat vzduchem je příjemné nejen na vnímání vůně, ale také si krásně navodíte příjemnou relaxační atmosféru při harmonickém zvuku bublání vody a vytváření páry z difuzéru. Difuzér lze využít na vyvonění prostoru, na povzbuzení při práci, či naopak na zklidnění před spánkem, záleží jaké esence do něj použijete. 

Výhodou je, že vůni může vnímat více lidí naráz, třeba celá rodina, či vaši kolegové v práci :) Aroma difuzéry je dobré vybírat takové, aby vytvářeli studenou páru a esencím tak neubírali na jejich kvalitě a účinku, jako to mohou dělat například aroma lampy na svíčku. Ty esence přepalují vysokou teplotou a jejich vůně i účinek pak může být slabší. Důležitý je také fakt, že do aroma difuzérů se kapou vždy jen čisté neředěné esence, aby nezanášeli čidlo na vytváření páry. 

Náš tip na výběr vůní do difuzéru a naše oblíbené kombinace: 

Na povzbuzení a koncentracirozmarýnpomerančem (naše nejoblíbenější kombinace), směs Joy, směs Citrus fresh, či En-r-gee, limetka, grapefruit, máta

Pro relaxaci, harmonii a lepší spánek - směs Stress away, Valor I., Peace and Calming, Sacred mountain, Believe a z jednoduchý olejů pak mandarinka, cedrové dřevo, levandule, pomeranč (tyto se dají krásně dohromady)

Na pročištění vzduchu - směs Purification, citronová tráva, citronella, či citron s eukalyptem

Aplikace přímou inhalací z dlaní

Pokud nemáte aromadifuzér a chcete si přesto užít účinky aromaterapie, je tu jednoduchá cesta. Esenciální olejíček si nakapate do dlaní, vmasírujete a inhalujete vůni z nich. Inhalovat můžete pro terapeutický účinek několikrát denně a inhalace se provádí vždy buď se zavřenýma očima, nebo tak, aby vám olej nevniknul do očí, tedy mít radši dlaní uzavřené nad nosem. Na jednu aplikaci postačí několik kapiček esence. Olej můžete pak ještě rozetřít na zátylek, či zápěstí a vnímat tak vůni ještě dále, i když už nemáte ruce u nosu. Výhodou je, že 100% účinek olejíčku půjde do vašeho těla. Esenciální oleje mají totiž jedinečnou schopnost pronikat přes kůži dále do organismu a podporovat jej až na úrovní buňek. O tom však se rozepíšeme více v dalším článku. 

Naše tipy, kdy použít esence přes inhalaci z dlaní:

  • při ucpaných dutinách, rýmě

  • na podporu dýchacích cest

  • pro ovlivnění nálady, rozpoložení, ulevení od stresu, rychlé povzbuzení, či jen tak pro radost

Aplikace na přímou část těla

Tento způsob aplikace je skvělý, když chcete ovlivnit olejíčkem přímo místo na vašem těle. Nejčastěji tak můžete využít této aplikace při bolavých místech na těle. Například bolest zad, svalů, hlavy, krční páteře a podobně. Olej nanesete na místo a vmasírujete. Také je možno takto olejíčky použít pro regeneraci pokožky, ať už chcete zmírnit komáří štípnutí, ekzém, opar, či podpořit hojení jizev, také aplikujte pár kapek přímo na místo a vmasírujte. Důležité je dbát na správné ředění olejů nosným olejem, abyste kůži čistým olejem spíše neublížili. 

Aplikace vmasírováním do chodidel

Tento způsob je dobré použít pro jakékoliv posílení ať už celého organismu, či imunitního systému, rozběhnutí lymfy, či podpory nějakého orgánu. Zkrátka kapky oleje vmasírujte do chodidel a oleje prostoupí dále do vašeho organismu a budou pomáhat na úrovních, kde mají. Navíc na ploskách nohou se reflektují naše orgány, takže můžete využít i tohoto kouzla. 

Rady na závěr:

  • Esenciální oleje jsou velmi silné, proto musíte být opatrní, když je používáte a také dbát na správné ředění. Ředěním nikdy nic nezkazíte, jen zpostupníte průnik oleje přes kůži je to v tu chvíli bezpečnější. 
  • Méně je více! Vždy můžete přidat další kapku, takže pokud si nejste jistí, začněte s menším počtem kapek. 
  • Některé oleje mohou dráždit pokožku kvůli tomu, že jsou příliš silné. Pokud se objeví podráždění, okamžitě na postižená místa naneste čistý rostlinný olej, nikdy neomývejte vodou. 
  • Esenciální oleje nenanášejte do očí, uší ani nosu. 

Věříme, že po tomto článku bude pochopení aplikace olejů mnohem snaží a že i vy si najdete svou oblíbenou a postupně tak budete objevovat kouzlo esencí.

 

Nevíte čím esence ředit? Přečtěte si náš článek o nosných olejích Zpět na všechny zápisky

Související produkty