Horké a studené oleje, co to vlastně znamená?

16. prosince 2017

Možná už jste na označení „horký esenciální olej“ někde narazili. Tušíte, co to znamená? V následujícím příspěvku se pokusíme vysvětlit, jak se esenciální oleje dělí podle vlivu na teplotu těla, jak si aplikací olejů zbytečně neublížit, a představíme vám další z jejich mnoha účinků na lidský organismus. 

   

To, že esenciální oleje vynikají spoustou jedinečných vlastností, díky kterým se hodně liší od ostatních medikamentů, již mnoho z vás ví. Je ale potřeba si uvědomit, že ne všechny můžeme používat stejným způsobem, a to přesto, že se „tváří“ podobně. Esenciální oleje rozdělujeme na dvě základní skupiny podle jejich teplotního vlivu na organismus, a to na horké a studené. Mají totiž schopnost buď tělo zahřívat, nebo ochlazovat, případně mají neutrální povahu. 

Pokud máme zdravotní potíže z prochladnutí, je vhodné zvolit esenciální olej, který má zahřívací charakter. A naopak, pokud máme horečku, je vhodné použít esenciální olej s ochlazujícím efektem. Je tedy dobré vědět, které esenciální oleje mají povahu chladnou a které teplou – i když se může někdy na první pohled zdát, že se jedná o chladivý olej, opak je pravdou. Pojďme si v tom udělat jasno!

   

Horké esenciální oleje:

Skořice, Hřebíček, Citronová tráva, Oregano, Tymián, Ocotea, Kasie, Yzop a směsi Exodus a Thieves

Tyto oleje mohou při aplikaci na pokožku vyvolat pocit horka až pálení, a proto by se měly ředit s nosnými oleji v závislosti na citlivosti pokožky. Jsou silně prohřívací, většinou protizánětlivé, a mají dezinfekční i antibakteriální účinek. 

  

Teplé esenciální oleje:

Kardamom, Bazalka, Pepř, Mandarinka, Cistus, Kadidlo, Šalvěj muškátová, Zázvor, Jalovec, Rozmarýn, Grapefruit, Limetka, Majoránka, Myrta, Muškátový oříšek, Libavka

Tyto oleje nevyvolávají pocit pálení na kůži, ale pomáhají příjemně prohřát pokožku a celý organismus zevnitř. Jsou vhodné na revma, studené končetiny či začínající nachlazení. Dokážou také příjemně prohřát bolavá záda a uvolnit zatuhlé svaly. 

     

Chladivé esenciální oleje:

Vetiver, Máta peprná, Citron, Levandule, Geránium, Eukalyptus, Heřmánek, směs Cool Azul

Tyto oleje pomůžou z těla odvést přebytečnou horkost, jsou tak vhodné při horečce, úžehu či úpalu, ale také zchladí namožené svaly i šlachy. Pomáhají zpomalit záněty a zmírnit bolesti. 

   

Používejte oleje vždy s pokorou, selským rozumem a rozvahou. Myslete na to, že se jedná o silné koncentráty a že například i jedna kapka Oregana dokáže vaši pokožku pěkně potrápit, pokud se nenaředí. Pokud se vám přeci jen stane, že to s olejem přeženete, nikdy ho neomývejte vodou. Voda esenciální olej nezředí. Naopak jeho působení ještě zintenzivní a nepříjemnosti by posílila. 

Záleží nám na tom, aby pro vás bylo používání esenciálních olejů vždy prospěšné, příjemné a bezpečné. 

Tým Alchymystique

Zpět na všechny zápisky