Citrusové vábení

12. září 2018 | alchymystique tip

Je jen málo lidí, kteří by si na první přičichnutí nezamilovali vůní citrusů. Jejich jiskrná, svěží, energická, sluncem zalitá esence rozveselí téměř kohokoliv na první dobrou. To, co nás všeobecně na citrusech baví, je nejen jejich chuť, ale hlavně vůně, která dokáže ovlivnit naše smysly a vnímání. Pojďme se těmto chutným plodům podívat více pod slupku.

Velké citrusové plody tak, jak je známe dnes, se vyvíjely z původních malých jedlých plodů po miliony let. Původně pocházejí z Austrálie, Nové Guiney, Nové Kaledonie nebo jihovýchodní Asie. Avšak v dnešní době se kultivují po celém světě, nám nejblíže v jižní Evropě. Esenciální oleje z citrusů se řadí do skupiny olejů, které se získávají lisováním kůry plodů za studena a u značky Young living tomu není jinak. Citrusy mají ve světě aromaterapie své podstatné místo, které si náležitě zaslouží. Jejich vůně a účinky mají totiž široké spektrum užití. Tady jsou hlavní, pro které jsou citrusy tolik oblíbené.

Povzbuzovač nálady

Jedním z nejčastějších faktorů, pro které jsou esence z citrusů vyhledávány je jejich příznivý vliv na naše emoce. Dokáží pozvednout náladu do stavu radosti, optimismu, celkové pohody a harmonie. Je to díky složce silného antioxidantu d-limonenu, které esence citrusů obsahují, jež nás do tohoto stavu dokáže dovést. Pomůže nás tak rozveselit v pochmurných dnech, při nervovém vypětí, či chvílích stresu a napětí. Používají se také při nervozitě, úzkostech, závratích, ale také bolestech hlavy stresového původu.

Koncentrace myšlenek 

Citrusy také dokáží napřímo ovlivňovat naší mozkovou soustavu. Podněcují kreativitu a podporují soustředění a jasnost myšlenek. Díky nim se zvládnete lépe soustředit na daný úkol, lépe zvládnout náročný den v práci, či podpořit paměť při studiu. Často se jim přezdívá přátele studentů, právě pro jeho pomoc s učením a je dokonce prozkoumáno, že při použití esence z citronu v kanceláři se zvyšuje produktivita zaměstnanců. Stejně tak zlepšují kreativní činnost, takže je dobré je mít po ruce, když budete mít chuť něco tvořit.

Přírodní čistič

Citrusy jsou všeobecně známy také pro své čistící schopnosti a to nejen v těle, ale také v domácnosti. Dávajte si tedy pozor na ukápnutí olejů, kde zrovna nechcete využít tuto jejich vlastnost. Mohl to pak odnést umělý materiál ve vašich domovech, kdy je olej může časem poleptat, či poškodit. Tuto vlastnost však velmi ocení váš organismus. Pomáhají totiž rozpouštět umělé a odpadní látky v těle, které je pak přirozeně vyloučí. Jsou také výborným čističem krevního řečiště, kdy pomáhají redukovat cholesterol v krvi a zlepšují tak celkovou regulaci krve. Stejně tak stimulují náš lymfatický systém, redukují tuky a prostě vše, co do našeho těla nepatří. Zrychlují náš metabolimsus a zmírňují chuť na jídlo, což se může hodit při hubnutí.

Nakopávač imunity

Tak jako mají pozitivní vliv na naši psychiku, pomáhají i s fyzickým obalem těla a to zejména tak, že posilují imunitní systém. Pokud přeci jen už chytnete nachlazení, pak při horečce snižují pocit horkosti, protože se řadí mezi ochlazující oleje. Vyzrají i na větší siláky jako je třeba chřipky, protože jsou silně antioxidační a mají i silné antibiotické a antibakteriální účinky, zvlášť třeba grapefruit. Zabraňují také šíření infekcí, ulevují i od kašle, kdy rozpouštějí hleny, takže při různých nemocech, či kdy je imunita oslabena, po nich určitě šáhněte. 

A když se spojí všechny tyto jejich kouzelné vlastnosti, objevují se tak ve spojení s ostatními esenciálními oleji další a další možnosti příznivých účinků pro náš organismus. Dalo by se jednoduše říci, že harmonizují celé tělo. Pokud bychom měli ještě zmínit jednu přednost citrusů, pak je to bez pochyby i ta, že materiál na výrobu esenciálních olejů z nich je poměrně dobře dostupný, a proto se řadí mezi levnější oleje. Můžete si je tak dopřát hojněji, než některé vzácnější esence. Navíc se krásně kombinují s ostatními esenciálními oleji a vytvářejí tak nové a neotřelé vůně.

A které esenciální oleje se řadí pod skupinu citrusy? 

Jsou to tyto jednoduché oleje: citron, pomeranč, mandarinka zelená, grapefruit, limetka kyselá, bergamot a také méně známe petit grain a jade lemon.

Pokud jste vyznavači směsí, pak určitě vyzkoušejte nezaměnitelnou vůni směsi Citrus fresh, která dodá pocit slunečných dnů každým nádechem této radostné kombinace esencí. Podobnou energii má také náš elixír Citrusové opojení, který krom citrusů je ještě obohacen o špetku tymiánu, šalvěje muškátové a eukalyptu.

Ač se může zdát, že citrusy jsou něčím obyčejným a oleje z nich jsou dostupné, jejich vlastnosti jsou alespoň pro nás velmi vyjímečné. Jak říká jedno lidové moudro, v jednoduchosti je krása a v případě citrusů i veliká síla.

Zpět na všechny zápisky