Čisté ledviny, půl zdraví

6. června 2018

Ledviny jsou součástí rozsáhlého tělesného systému, nazývaného močový. Jeho dalšími strukturami jsou dva močovody a močová trubice. Ledviny patří k nejdůležitějším orgánům v našem těle. Jsou uloženy podél páteře v dutině břišní pod žebry a jejich tvar připomíná fazoli. Denně filtrují přes 200 litrů krve a odstraňují více než 2 litry odpadních produktů a vody. Jednou z jejich nejdůležitějších funkcí je právě odstraňování odpadních látek z krve. 

Kde tyto odpadní látky vznikají? Naše tělo se neustále uvnitř mění – některé buňky vznikají, jiné odumírají. Látky, z nichž se tyto buňky skládají, jsou především uhlík, vodík, kyslík a dusík. A právě tyto prvky se vyskytují i v odpadních produktech. Ledviny filtrují krevní plazmu a následně z primárního filtrátu vrací pro tělo důležité látky zpět do krve. Zároveň do moči propouštějí látky, kterých se tělo potřebuje zbavit. Patří sem močovina (produkt metabolismu bílkovin), kyselina močová, bilirubin (produkt metabolismu hemoglobinu), kreatinin ze svalového kreatinu a řada různých hormonů. 

Další funkcí ledvin je udržování vnitřního prostředí. Představme si naše tělesné buňky jako specialisty, vykonávající své konkrétní funkce v rámci týmu, který tvoří celé tělo. Samy o sebe se nedovedou postarat. Nejsou tedy schopny kontrolovat svou vlastní teplotu a bezprostřední chemické reakce. Potřebují, aby se o ně někdo staral a vytvářel jim stabilní prostředí. Aby naše buňky správně fungovaly vyžadují k tomu stálé vnitřní prostředí, a právě ledviny mají schopnost přizpůsobovat se velkým změnám v množství přijaté vody a elektrolytů. 

Ledviny nám také pomáhají k regulování arteriálního tlaku. Pokud potřebujeme snížit tlak okamžitě, dokážou ledviny vylučovat renin, což je enzym, který spouští vylučování vody a iontů. Spolu s plícemi ovlivňují ledviny naši acidobazickou rovnováhu tím, že vylučují kyseliny (kyselina sírová a fosforečná se vylučuje pouze ledvinami) a také zásady. Ledviny tvoří hormon erytropoetin, který řídí tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Ty pak slouží k přenosu kyslíku krví. V klinické medicíně se erytropoetin používá k léčbě anémií. Zvýšením počtu červených krvinek se zvyšuje i transportní schopnost krve pro kyslík. Erytropoetin tedy výrazně zvyšuje výkonnost. Této schopnosti erytropoetinu se využívalo hlavně u dopingu, protože jeho nitrožilní podání vedlo ke zvýšení fyzické výkonnosti. Dnes se proto testují sportovci právě na tuto látku. 

V ledvinách také dochází k přeměně vitamínu D na aktivní látku kalcitrol – tento hormon je důležitý pro metabolismus vápníku a fosforu. Ledviny nám pomáhají dokonce i při dlouhodobém hladovění, kdy přeměňují glukózu z aminokyselin a tím doplňují funkci jater.

        

Čím můžeme našim ledvinám pomoci? Kustovnice čínská se po staletí používá jako tonikum ledvin a detoxikační prostředek – ostatně, staří Číňané považovali ledviny za zdroj síly. Esenciální oleje také mohou pomoci při detoxikaci díky různým chemickým složkám a jedinečným schopnostem rozpouštět se v tucích. 

Které esenciální oleje podporují činnost ledvin?

  • Grapefruit je diuretický, rozpouští tuky a čistí ledviny.
  • Cedrové dřevo stimuluje lymfatický systém.
  • Citrónová tráva podporuje uvolňování vody z těla, hodí se při infekci močového měchýře.
  • Limetka uvolňuje přetížený lymfatický systém a tím usnadňuje ledvinám práci.
  • Jalovec se po staletí používá jako diuretikum, stimuluje trávení a zvyšuje oběh ledvinami.
  • Cypřiš zlepšuje oběh a posiluje krevní kapiláry, brání zadržování tekutin.
  • Směs En-er-gee vás příjemně povzbudí.    

Udělejte radost svým ledvinám a vyzkoušejte naše esenciální oleje a směsi. 

   

Krásné dny

Jaruška za tým Alchymystique

Zpět na všechny zápisky