Antibiotika versus esenciální oleje

28. listopadu 2017

Na tento článek jsem se moc těšila, protože moje cesta k esenciálním olejům vedla právě tak trochu přes antibiotika, nebo v širším smyslu přes zdravotnictví. Pracovala jsem přes 12 let jako zdravotní sestra a setkala jsem se s tím, že spousta věcí v nemocničním životě má jasná pravidla. Jedno z nich zní: "Na infekci antibiotika. Je to rychlé, účinné, vyřeší to infekci a jede se dál."

Vůbec nechci zpochybňovat účinky antibiotik, protože cílená antibiotika opravdu pomůžou v akutním stavu právě u oslabených lidí. Jen mi tak trochu chybí most mezi moderní medicínou a přírodní léčbou. A přitom se spousta léků inspiruje bylinkami a jejich účinky. Na rozdíl od nich, jsou ale vytvořené uměle. Obsahují chemické sloučeniny, které mají podobné účinky jako účinná látka v rostlině. Třeba právě známý lék Aspirin, je chemickou náhradou účinné látky, jež se nachází ve vrbové kůře.

    

Jak fungují antibiotika v našem těle? 
Když to zjednodušíme – vezmeme si antibiotika a ta vyřeší infekci tím, že zahubí bakterie. Tím, že užíváme antibiotika, nevyřešíme úplně příčinu, ale řešíme důsledek. Tělo se sice zbaví infekce, ale musí si poradit s chemickými látkami, které tam zůstaly, a bohužel i se ztrátami „hodných“ bakterií, které jsou mnohdy vybity spolu s infekcí. V dnešní době se navíc bakterie staly odolnými právě kvůli tomu, že využíváme antibiotika na jakoukoliv infekci, a tím vlastně bakterie šlechtíme. S takto vytrénovanými bakteriemi si potom naše tělo neumí poradit. 

   

Jak se obejít bez antibiotik?
Pojďme se starat o imunitní systém tak, aby si dokázal poradit s každou infekcí. Pomohou nám s tím esenciální oleje. Mají jedinečnou vlastnost pronikat buněčnými membránami, krví a tkáněmi. Jejich struktura je velmi podobná složení našich buněčných membrán. Jejich důležitou vlastností je, že stimulují vylučování protilátek, neurotransmiterů, endorfinů a hormonů. Při povrchové aplikaci na chodidlo nebo jinou část těla, mohou procestovat tělo během několika minut. Esenciální oleje tedy nenaruší rovnováhu našeho těla a přirozeně nabudí náš imunitní systém.

V současné době se vědci zabývají právě účinky esenciálních olejů a mechanismy toho, jak esenciální oleje fungují. Jedním z mechanismů je zeslabování buněčných stěn rezistentních bakterií, čímž jednak dochází k jejich poškození a tím ztrátě odolnosti, a také k umožnění bezproblémového vstupu antibiotik. Takže spolu vytváří jeden tým. 

Některé studie vznikají právě na zkušenostech lékařů. Například francouzský chemik kosmetiky René Maurice Gattefossé, byl po explozi v laboratoři v červnu 1910 vážně popálen a oplachoval si ruce levandulovým olejem. Popsal, že další den se začaly popáleniny hojit. Díky tomu, další lékař Dr. Valnet za druhé světové války, kdy došly zásoby antibiotik, začal používat esenciální oleje a zjistil, že oleje vykazovaly silný účinek v boji s infekcí. Dokázal tak zachránit životy mnoha vojáků. Díky výzkumu mnoha vědců a lékařů se léčivá síla esenciálních olejů dostává znovu do popředí. Lze předpokládat, že by mohly hrát stále významnější roli v boji proti novým mutacím bakterií a virů.

Někde jsem četla název "Moudrost včerejška, osud zítřka" a moc se mi líbil. Díky zkušenostem lidí z historie, tak můžeme najít léky pro dnešní dobu.

   

Přeji štastná rozhodnutí na cestě vašeho zdraví.

Jaruška

Zpět na všechny zápisky