Ach ty zuby…

23. listopadu 2017

Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by občas neměl problémy se zuby nebo dásněmi. V podstatě by se dalo říci, že kdo si neprožil bolest zubů, jako by nebyl. Provází nás už od miminkovského věku, kdy se prořezávají první zoubky. V dnešním článku se zaměříme na esenciální oleje, které pomůžou zmírnit trápení nejen se zuby, ale také se záněty dutiny ústní, afty nebo opary. Všechny tyto neduhy nás totiž dokáží pěkně potrápit a často bychom dali cokoliv za to, aby nás tyto nepříjemnosti rychle přešly.

Taky máte pocit, že bolest zubů většinou udeří, když to nejmíň očekáváme? Často v noci, kdy pomoc není nablízku abolest nám znemožňuje spát. Pro tyto případy je dobré mít doma malé pomocníčky v podobě esenciálních olejů. Pojďme se jim podívat na zoubek.  

  

Směsi:

Panaway

Tato směs je účinná na bolesti téměř všeho typu a dobře poslouží také v případě zubních bolestí. Obsahuje krom máty, hřebíčku a smilu také libavku, která má silné analgetické účinky. Směs dokáže potlačit hlubokou tkáňovou bolest. 

Thieves

Směs obsahuje oleje, jako je hřebíček, skořice a rozmarýn. Tyjsou samy o sobě silně analgetické a výborné na záněty, bolesti, opary i afty. Navíc pomáhají posilovat imunitu. Takže by se dalo říci, že tato směs je sázka na jistotu. 

Exodus

Tato směs je svým složením silně antimikrobiální, a tak si snadno poradí s viry a bakteriemi, které se vyskytují v oparech. Obsahuje mimo jiné myrhu, skořici, kadidlo a yzop lékařský. 

Purification

Směs čistí, dezinfikuje a neutralizuje plísně, je tudíž vhodná k dezinfekci a zabraňuje dalšímu šíření oparů. Čistí také drobné řezné rány a oděrky v dutině ústní. 

Elixír Úleva od oparů

Tento nový elixír jsme sestavili speciálně na opary, popraskané koutky a vřídky v okolí úst. Směs je přirozeně antiseptická, a tudíž brání dalšímu rozšíření zánětu. Zároveň aktivně pečuje o postižené místo a napomáhá rychlejšímu hojení.

Jednoduché oleje:

Tea tree

Tento olej má silné antibakteriální a antivirové účinky. Listy čajovníku, ze kterých se olej vyrábí, se již od pradávnapoužívaly k léčbě infekcí. Velmi vhodný je k léčbě oparů, aft, vřídků a koutků. 

Hřebíček

Hřebíčkový olej se po staletí používá v tradiční stomatologii k znecitlivění dásní a prevenci infekcí. Obsahuje eugenol, který chrání nervy, zmírňuje bolesti a předchází vzniku zubního kazu. Zároveň má antibakteriální vlastnosti, takže jej můžete použít k preventivnímu čištění dutiny ústní, ale také na opary, koutky a afty, kdy potřením postiženého místa zabráníte dalšímu šíření infekce. 

Tymián

Patří k olejům se silným anestetickým, desinfekčním a antiseptickým působením. Díky vysokému obsahu thymolu je účinným prostředkem při léčení zánětů a zároveň pomáhá chránit zdraví dutiny ústní.

Rozmarýn

Olej z rozmarýnu je přirozeně antibakteriální a protiplísňový. Je tedy velmi vhodný na začínající opary a afty, u kterých zabrání dalšímu šíření.

Myrha

Olej z myrhy pomáhá bojovat s onemocněním dásní a s nejrůznějšími infekcemi a ústními vředy. Je ceněný pro své přirozeně antiseptické vlastnosti. Dokáže tišit bolest a celkově uklidňuje. Olej také stimuluje krevní tok, který pomáhá zlepšit sílu a zdraví dásní.

Skořicová kůra

Skořice je přirozeně dezinfekční a eliminuje špatný dech, tudíž je velmi vhodná jako ústní kloktadlo.

Máta peprná

Olej z máty, krom toho, že pomáhá osvěžit dech, snižuje otoky i záněty a je dezinfekční.  Běžně se používá do ústních vod a žvýkaček. Má také mírné anestetické vlastnosti, což je ideální pro dočasné léčení bolesti zubů.

Šalvej lékařská

Olej z šalvěje dokáže zmenšit případný otok, a kromě toho spolehlivě napomáhá rychlejšímu hojení postiženého bolavého místa. Stejně tak dobře poslouží k hojení oparů, aft a vřídků v dutině ústní.

Meduňka

Olej z meduňky je skvělý pomocník na léčbu oparů, podporuje jejich hojení a brání dalšímu šíření. Navíc má uklidňující účinky. 

Levandule

Olej z levandule je velmi jemný, a proto je vhodný pro vaše nejmenší. Zmírňuje bolesti zubů, má tišící a uklidňující účinky. Je také vhodné ho inhalovat před návštěvou zubařského křesla, abyste zmírnili případný strach. 

   

Vybrané esenciální oleje jsou vynikající ústní antiseptika, analgetika a protizánětlivá činidla. Můžete použít jak jednoduché oleje, tak některé ze směsí. Esenciální oleje jevhodné užívat nejen akutně na bolesti, ale také preventivně, pro udržení zdravých dásní, zubů a ústní dutiny. Použití esenciálních olejů do dutiny ústní a jejího okolí může být pro některé nepříjemná záležitost hlavně z důvodu pálení a chuti některých olejů. Doporučujeme “ostřejší” oleje naředit nosným olejem (rostlinný olej, např. mandlový, sezamový, kokosový) pro jejich snesitelnější aplikaci, zvláště u dětí či citlivějších jedinců. Z vlastní zkušenosti však můžeme potvrdit, že pálivost či pachuť rychle odezní a nejde o něco, co by se nedalo vydržet. 

   

Tak ať vás zuby trápí co nejméně!

Tým Alchymystique

Zpět na všechny zápisky