10 tipů, jak si užít bezstarostné léto

3. července 2018 | alchymystique tip

Léto je již v plném proudu. Jedno z nejoblíbenějších období roku s sebou přináší teplo, prodloužené dny, a hlavně prázdninové volno. To znamená spoustu zábavy, cestování, koupání v přírodě, slunění, pikniků a mnoho dalších letních radovánek. 

Často se nás ptáte, jestli se mohou esenciální oleje užívat i v létě, jak snášejí extrémní teploty, které oleje si případně přibalit na dovolenou či na výlet do lesa jako repelent. Na základě vašich dotazů jsme sestavili těchto 10 tipů, jak správně „UŽÍVAT“ esenciální oleje v době prázdnin.             

1) Fotosenzitivita esenciálních olejů

Fotosenzitivita je citlivost pokožky na přímé sluneční, ale také UV záření (tudíž i solária). Některé esenciální oleje obsahují látky, které tuto citlivost zvyšují. Není proto dobré, pokud plánujete další den slunění, nanášet tyto oleje na pokožku. Doporučuje se nechat uplynout alespoň 12 hodin od poslední aplikace esenciálního oleje. Až poté je bezpečné vystavit se paprskům. Mezi takzvané fotosenzitivní oleje patří převážně citrusy. Přesněji jsou to následující EO: limetka kyselá, citron, pomeranč, grapefruit, meduňka, bergamot, jade lemon, mandarinka zelená, koriandr, andělika, kmín a také směsi, ve kterých se uvedené jednoduché oleje nacházejí. 

2) Esenciální oleje jako repelent

Pokud vyrazíte na procházku do přírody, určitě se nezapomeňte vyzbrojit esenciálními oleji, které poslouží jako ochrana před náporem klíšťat či jiného hmyzu. Smíchejte si pokud možno hned několik druhů EO, jako je například citronová tráva, citronella, tea tree, rozmarýn či hřebíček, aplikujte na pokožku a rozetřete. Vůně EO je pro hmyzí zvířátka poměrně nelibá, takže se od vás budou držet daleko. O využití esenciálních olejů jako repelentu jsme také psali v samostatném článku Repelentová politika, kde se dozvíte podrobnější informace.    

3) Esenciální oleje a vysoké teploty

Čistým esenciálním olejům, které jsou destilovány parou, vyšší teploty nevadí. Přeci jenom jsou vyráběny při teplotě okolo 120°C. Pokud je zapomenete v autě či na sluníčku, je důležité je neotvírat, ale nechat nejprve vychladnout. Poté je můžete bez obav opět použít. Pozor však na citrusy, které jsou získávány lisováním. Těm vyšší teploty neprospívají, a proto je nevystavujte teplotě přes 38°C. Náchylnější na teplo jsou také směsi, zejména ty, které obsahují nosné oleje. Mohou se znehodnotit, tedy „žluknout“ při teplotě 37-55°C, záleží na typu použitého nosného oleje. Naopak chlad olejům všeobecně nevadí, proto se nemusíte bát je převážet v zavazadlovém prostoru letadla. Kdyby přeci jen došlo k tomu, že důsledkem opravdu nízkých teplot olej více zatuhne, platí opět, že je třeba nechat oleje zavřené, dokud se nezahřejí na pokojovou teplotu.   

4) Esenciální oleje vhodné pro grilování

Kromě klasických jednoduchých olejů a směsí existují také oleje pro vnitřní užití. U nás v Alchymystique jich najdete již 16 druhů, od citrusů, bylinek, až po exotický kardamom, či květinovou levanduli. Tyto oleje pak můžete bez obav přidávat do různých pokrmů či nápojů. A to se náramně hodí při letním grilování, kdy si můžete pochoutky na gril ozvláštnit různými druhy olejů. Stačí popustit uzdu fantazii. Co si třeba olejem z tymiánu dochutit marinádu na maso, z mátypomeranče připravit lahodnou domácí limonádu, nebo přidat kapku levandule do domácí smetanové zmrzliny? Jen pamatujte na to, že EO se rozpouští zásadně v tucích, a že sílu a chuť oleje pocítíte již v jedné kapce, není proto třeba jich dávat mnoho.   

5) První pomoc při štípnutí hmyzem

Léto je hlavně o trávení času v přírodě, a to obnáší i nějaké ty štípance, šlápnutí do mraveniště, či bodnutí od vosy. Esenciální oleje pomáhají v takovém případě regenerovat a hojit poraněnou pokožku. Vhodná je například levanduletea tree nebo myrha. Tyto oleje totiž zároveň i dezinfikují. Pro chladivý efekt pak použijte mátu, zklidňující heřmánek či vetiver.   

6) Které esenciální oleje si přibalit na dovolenou

Esenciální oleje si díky jejich malé a skladné velikosti snadno přibalíte do cestovních zavazadel a mohou tak být vaším zdravotním společníkem na cestách. Levandule pomůže v letadle na oteklé nohy, limetka či citron zajistí vzpruhu po náročné cestě, máta vás udrží bdělé při řízení auta, směs Panaway zažene snad všechny druhy bolesti do kouta, oregáno si poradí s parazity a hmyzem v exotických krajinách a hřebíček je díky obsahu eugenolu jedním z nejlepších “zaříkávačem” průjmu, který nás na dovolené dokáže pěkně potrápit.    

7) Esenciální oleje pro štíhlou linii

V letních měsících nejvíce odhalujeme svoji figuru a spousta z nás nestihlo přes zimu dopilovat svou vysněnou postavu. Věděli jste, že za pomocí esenciálních olejů můžete rychleji dosáhnout ladných křivek? Máta peprná pomůže zajistit správné trávení, zrychlit metabolismus a spalovat tak účinněji tuky. Směs Thieves pomůže bojovat s chutí na sladké proti přejídání. Limetka, grapefruit a pomeranč dokážou rozproudit lymfatický systém a rozpouštět odpadní látky a tuky. Pro štíhlou linii je vyvinutá i směs SLIQUE ESSENCE, kterou najdete také na eshopu a obsahuje kombinaci zmíněných olejů. Je obohacena o stévii, čímž potlačuje chuť na sladké a zároveň reguluje hladinu cukru v krvi. Chuť této směsi je opravdu příjemná a dá se užívat i vnitřně.   

8) Esenciální oleje pro osvěžení

Pokud zrovna nefouká větřík, nebo netrávíte čas u vody, můžou se stát teplé letní dny často až nesnesitelnými, zvlášť když je musíte trávit v práci. Ochlazení naštěstí nabízí esenciální oleje z máty peprné, jejíž mentolová vůně navodí příjemný pocit osvěžení, a to nejen vůní, ale i aplikací na pokožku. Doporučujeme naředit vodou do malé lahvičky s rozprašovačem a mít tak olej vždy po ruce. A pokud zrovna nebude svítit sluníčko, můžete ho využít jako osvěžení dutiny ústní. Máta peprná je totiž jedním z olejů, které jsou vhodné i pro vnitřní užití. Mezi esenciální oleje s chladivými účinky patří také eukalyptus modrýheřmánek pravý, či vetiver.

9) První pomoc, aneb letní lékárnička

Ať už budete na cestách či doma na zahradě, je dobré mít po ruce základní esenciální oleje, které vám pomůžou snáze překonat nějakou tu bolístku. Pro dezinfekci ran a odřenin je dobré mít v “lékárničce” tea tree. S přejedeným bříškem pomůže fenykl a máta peprná. Na kousance od hmyzu je dobrá levandule, která pomůže i s nečekanou bolestí hlavy. Pokud si nechcete příliš lámat hlavu s vybíráním olejů, sestavenou lékárničku První pomoc s obsahem hned pěti esenciálních olejů můžete najít u nás na eshopu v sekci lékárničky.   

10) Jak si prodloužit léto

Pokud budete na konci léta propadat smutku, že již končí, nezoufejte. Přivoňte si k některému z citrusů. Ty vám svou vůní připomenou sluníčko, pod kterým zrají jejich šťavnaté plody. Slunce do duše vám zajisté navrátí pomeranč, limetka, grapefruit a levandule, jejíž květy zdobí zahrádky právě v letních měsících. Navíc tyto oleje pomůžou zahnat smutky a přinesou radost a harmonii.     

Ať už budete trávit prázdniny v našich krajích, či v zemích vzdálených, přejeme, abyste si je pomocí esenciálních olejů užili ve zdraví, harmonii a radosti.    

Tým Alchymystique

Přečtěte si také článek, jak využít esenicální oleje jako repelent. Zpět na všechny zápisky